Niesamowicie ciekawy zbiornik pochodzenia geologicznego o kształcie rozszerzającego się ku dołowi dzbana. Znajduje się on na terenie miejskiego kąpieliska i na pierwszy rzut oka przypomina parkową sadzawkę.
Powierzchnia zbiornika o kształcie regularnego koła ma średnicę ok. 50 m. Na środku na głębokości ok. 6 m. znajduje się owalny otwór o długości ok. 20 m. i szerokości ok. 14-15 m. Na głębokości 12-17 m. otwór ten stale rozszerza się i przy dnie średnica zbiornika wynosi ok. 60 m. Ściany są gładkie i tworzą wszelkiego rodzaju nawisy skalne i wnęki. Dno pokrywa lotny osad dlatego należy ostrożnie się poruszać. Na dnie znajduje się bijące ciepłe źródło o temperaturze wody 14-16 C i wydajności 160-200 l/min. Z tego też powodu zbiornik w zimie nigdy nie zamarza.
Centralnie na środku zbiornika jest zamocowana bojka z liną opustową schodzącą na głębokość 28 m. Płynąc wzdłuż ścian natrafimy na pionowo biegnące rury – elementy kanalizacji zasilającej kąpielisko. Niewielkie rozmiary akwenu pozwalają go opłynąć praktycznie w całości podczas jednego nurkowania. Nurkowanie najlepiej jest rozpocząć od zejścia do dna po opustówce a następnie okrążając spiralnie ściany stopniowo się wynurzamy.
Nurkowania (mające posmak nurkowania jaskiniowego) polecane są raczej dla bardziej doświadczonych nurków. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą oświetlenie. Podczas pływania przy ścianach uważajmy na głowę gdyż miejscami wpływamy we wnęki i wówczas mamy nad sobą równiutki sufit.
Szczegółowe informacje na temat tego akwenu można znaleźć na stronie www.mestotornala.sk
Na terenie zbiornika niestety jest brak bazy nurkowej i jeśli planujemy tutaj więcej nurkowań należy zabrać więcej butli lub własną sprężarkę.
Bardzo ważne: przed przyjazdem należy zrobić obowiązkową telefoniczną rezerwację :
najlepiej zadzwonić do gościa o imieniu Santo pod numer +42 1907112250 lub na pobliski kamping (pon. – piątek, 7.30-15.00) tel. 0032 +47 – 5522130 – tel. kom. 0908-780-114 Livia Spećna.
Podczas telefonicznej rezerwacji należy uzgodnić godzinę przybycia wówczas na miejscu ktoś będzie czekał. Brama wjazdowa na teren akwenu jest zamknięta i bez wcześniejszego uzgodnienia przyjazdu oraz udokumentowania na miejscu – w pobliskim biurze – swoich kwalifikacji i wypełnienia odpowiednich formularzy nie będziemy wpuszczeni. Ze względu na niewielkie rozmiary zbiornika, wstępy nurków w ciągu dnia są limitowane. Nurkowania są odpłatne – w chwili obecnej płaci się aż 600 koron od osoby.
Tuż obok akwenu znajduje się budynek z bardzo praktycznym obszernym pomieszczeniem służącym do przebrania się. Mamy tutaj również do dyspozycji przygotowaną do zaparzenia kawę czy też herbatę, jest oczywiście ubikacja (zdjęcia poniżej).
Około 15 km od przejścia granicznego z Węgrami, przy głównej drodze leży niewielka miejscowość Tornal’a. Zbiornik znajduje się na terenie miejskiego kąpieliska (najlepiej zapytać mieszkańców).
Na płytkiej części zbiornika (do gł. ok 5 m) można tutaj spotkać sporych rozmiarów szczupaka, suma, karpie i okonie. Na dnie zbiornika rzadko zobaczymy raki. Według zapewnień opiekuna zbiornika w sprzyjających okolicznościach napotkamy lokalny gatunek żółwia.
Zdarzały się tutaj już wypadki śmiertelne. Od słowackich nurasów otrzymaliśmy informacje, że na dnie znajdują się ślepe zaułki, do których absolutnie nie należy wpływać.
Zbiornik znajduje się na terenie miejskiego kąpieliska posiadającego domki kampingowe ale czynne tylko w sezonie letnim. Poza sezonem w miasteczku Tornal’a można zamieszkać w pensjonatach.
Brak.