OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2022

RODZAJ ZBIORNIKA
Zalana kopalnia siarki
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
42 metry
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku i głębokości - od 5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
500 ha

W dniu 17.12.2006 roku – dzięki uprzejmości dyrekcji Kopalni Machów – wykonaliśmy pierwsze kontrolne nurkowanie na maksymalną głębokość 31,9 m. Nurkowanie to miało na celu ocenę stanu przejrzystości wody a tym samym określenie stopnia przydatności zbiornika pod kątem późniejszej działalności nurkowej.
Historia zbiornika – zbiornik powstał po zalaniu kopalni siarki powstałej w 1964 roku. Gdy ceny siarki spadły kopalnia okazała się nierentowna i w grudniu 1992 roku zaprzestano dalszej eksploatacji.
Od 1994r. rozpoczęto prace związane z likwidacją wyrobiska posiarkowego i rekultywacji terenów. Na podstawie szeregu badań wykonanych w ostatnich latach, szczególnie dla rzeki Wisły, specjalistyczne firmy projektowe przygotowały szczegółową dokumentację dotyczącą napełniania i eksploatacji zbiornika „Machów” oraz zaprojektowały sposób kontroli podstawowych parametrów wody wprowadzonej do zbiornika.

W dniu 24.02.2005 r. na podstawie wyników badań wody i opinii Komisji Pierwszego Napełniania Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego podjął decyzję o rozpoczęciu napełniania zbiornika „Machów”.
W miejscu wyrobiska poeksploatacyjnego utworzono zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym o powierzchni 500 ha, pojemności około 111 mln m3 i głębokości 42 m. Dno zbiornika zostało uszczelnione 25 metrową warstwą izolacyjną (iły krakowieckie) celem niedopuszczenia do przebicia silnie zmineralizowanych wód trzeciorzędowych i ich zmieszania się z wodami wypełniającymi przyszły zbiornik. Ale nawet tak gruba warstwa ziemi i tak nie zrównoważy ciśnienia wód znajdujących się pod wyrobiskiem. Wyrównał je dopiero słup wody jeziora, które w najgłębszym miejscu wynosi 42 metry. 
Czyniono są starania aby woda w zbiorniku była utrzymana w I klasie czystości.
Z tego też powodu woda do akwenu dostarczana była okresowo. Śluza była otwierana podczas wiosennych roztopów gdy woda w Wiśle miała wysoki poziom i przynajmniej drugi stopień czystości. Wisłę od wyrobiska dzieli kilkaset metrów, a łączy wybudowany kanał dopływowy. Od roku 2010 akwen oficjalnie jest udostępniony dla płetwonurków.

Wejście do wody jest bardzo wygodne. Tuż przy brzegu znajduje się drewniany pomost oraz 3 drewniane „szpule” do klarowania sprzętu. Wszystkie podwodne atrakcje są oporęczowane. Część z nich dla ułatwienia ich lokalizacji oznaczone są bojami powierzchniowymi. Pod wodą znajdziemy platformy szkoleniowe, mini skansen, semafor, keson, wraki łodek, podwodną przychodnię lekarską. Dno opada bardzo łagodnie i aby osiągnąć głębokość 20 m należy płynąć ok. 30 minut. Generalnie najciekawiej jest w strefie litoralu. W pełni lata jest on naprawdę bujny i w przedziale głębokości 3-6 metrów możemy liczyć najprędzej na spotkanie różnych gatunków podwodnego życia. Dobrą alternatywą jest wynajęcie łodzi i zanurkowanie przy przeciwległym brzegu. Dno po drugiej stronie zbiornika gwałtownie opada (do 30 m), tworząc przy tym coś na kształt tarasów. Z pewnością widoczność będzie lepsza gdyż rzadko ktoś tu nurkuje.

BAZA NURKOWA

Na terenie zbiornika funkcjonuje całoroczna baza nurkowa OCTOPUS oferująca nabijanie butli (tylko powietrze). Wejście na teren bazy jest odpłatne. Instuktorzy prowadzący szkolenie nurkowe płacą ze zniżką. Wszyscy wykwalifikowani nurkowie muszą obowiązkowo wpisać się do rejestru nurkujących oraz pozostawić w bazie na czas swojego pobytu certyfikat nurkowy.
Baza stale się rozbudowuje. Obecnie na terenie bazy jest bardzo dobra infastruktura. Znajduje się tutaj stylowy obiekt z miejscami noclegowymi. Powstały również nowe miejsca parkingowe. W jednym budynku baza posiada sprężarkownię, tuż obok bardzo ładne i czyste sanitariaty. Jest możliwość wzięcia prysznicu. Jest także pomieszczenie na zaparzenie sobie kawy czy herbaty i prowadzenia zajęć teoretycznych. Na terenie bazy znajduje się kilka dużych stołów do klarowania sprzętu. Są 3 zadaszone wiaty. Dojście do wody to dystans zaledwie kilkunastu metrów. W przypadku deszczowej pogody jest do dyspozycji duży namiot aby się przebrać. Na placu bazy jest tablica informacyjna wraz z mapą batymetryczną akwenu i zaznaczonej na niej wszystkimi podwodnymi atrakcjami. Wszystkie podwodne atrakcje są oporęczowane i bez trudu do nich trafimy. Jeśli mamy ochotę zanurkować głębiej lub po przeciwnej stronie jeziora obsługa bazy przetransportuje nas szybką łodzią motorową w określone miejsce. Nurkowania nocne można przeprowadzać tylko po wcześniejszym uzgodnieniu tego z obsługą bazy nurkowej.

Obszar nurkowiska oznaczony jest bojami wyznaczającymi jego granice więc możemy być spokojni, że w momecie gdy się wynurzymy, po naszej głowie nie przepłynie żaglówka lub deska windsurfingowa. Niewątpliwą zaletą bazy jest to, że jest ona oddalona ok. 1,5 km od głównej plaży, na której w sezonie są tłumy ludzi. Baza czynna przez cały tydzień oprócz poniedziałków. Dodatkowo osoby nie nurkujące mogą wypoczywać na piaszczystej plaży oraz wynająć w bazie kajak. Jest również wydzielone miejsce z grillem.

Generalnie w sezonie letnim jakiekolwiek osoby wjeżdżające na teren jeziora Tarnobrzeskiego muszą uiścić opłatę wjazdową – osoby jadące do bazy nurkowej są zwolnione z tej opłaty – płacą tylko za wjazd na teren bazy nurkowej. 

Cała nadwodna i podwodna infrastruktura gwarantuje doskonałe warunki dla grupwych przyjazdów, szkoleń nurkowych. Jest też doskonałym miejscem dla przeprowadzania tzw. intra nurkowego dla osób, które po raz pierwszy chcą się zanurzyć pod wodę w pełnym ekwipunku nurkowym.

DOJAZD

Dostęp do wody jest bardzo dobry. Możemy dojechać samochodem prawie nad samą wodę i tutaj znajduje się plac wystarczająco duży aby zaparkować i wygodnie sklarować sprzęt.

VIDEO

FAUNA I FLORA

Flora a zwłaszcza fauna to jeden z największych atutów tego miejsca. Akwen został obficie zarybiony wieloma gatunkami ryb – min.: okoniami, płociami, szczupakami, sumami oraz karpiem. Tuż po wejściu do wody w obrębie pomostu uwija się mnóstwo ryb – widok jest naprawdę niesamowity. Pływamy wśród licznego stada kleni, co chwilę pojawiają się karpie, liny, płocie i okonie. W litoralu nieustannie spotykamy szczupaki oraz sandacze.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy jest hotel z 2 pokojami 4 osobowymi, 7 pokojami 3 osobowymi oraz jeden pokój 2 osobowy (studio) o podwyższonym standardzie (klimatyzacja, oddzielna sypialnia). W każdym pokoju znajduje się pełny węzeł sanitarny, mini lodówka, TV, zestaw powitalny (czajnik, kubki). W pokojach z balkonem znajdziecie również zestawy wypoczynkowe.
Baza oferuje noclegi typu „cheap sleep” – nocleg w kontenerze mieszkalnym 4 osobowym (łóżka piętrowe, materace, pościel ). Po wcześniejszym uzgodnieniu można również postawić przyczepę kempingową.

GASTRONOMIA

W przypadku korzystania z noclegu w hotelu można skorzystać ze śniadania.