OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2008

RODZAJ ZBIORNIKA
Zbiornik zaporowy
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
45 metrów
WIDOCZNOŚĆ
4 do 8 metrów
POWIERZCHNIA
2700 ha

Liptovska Mara powstała dzięki tamie na rzece Vah, która została zbudowana w latach 1969 – 1975. Ma wysokość 45m i jest drugą co do wielkości usypaną zaporą wodną w Słowacji. Zapora ta ze zbiornikiem wyrównawczym może pomieścić 365 milionów m3 wody, najwięcej ze wszystkich zbiorników na obszarze Słowacji.
Niewiele wiemy na temat atrakcji w tym zbiorniku. Według relacji słowackich nurków w zbiorniku istnieje wiele ciekawych miejsc do nurkowania (należy pamiętać, że przed zalaniem znajdowało się tutaj aż 13 miejscowości) oraz warto nurkować nocą ze względu na obfitość żerujących wtedy ryb. My nurkowaliśmy z plaży od strony ośrodka rekreacyjnego w miejscowości Liptovsky Trnovec. Dno zbiornika jest tutaj płaskie i piaszczyste, od 12 metrów widoczność gwałtownie się pogarsza.

BAZA NURKOWA

Niestety nie posiadamy informacji na temat jakiejś bazy nurkowej w obrębie zbiornika, chociaż na słowackich stronach internetowych opisujących zbiornik pod względem rekreacyjnym istnieją wzmianki o bazach na terenie akwenu.

DOJAZD

Z miejscowości Liptovsky Mikulas należy kierować się w kierunku zachodnim na miasto Ruzomberok a dokładniej na termalny Aquapark Tatralandia, który znajduje się ok. 1 km od pólnocnego brzegu zbiornika.

FAUNA I FLORA

Zbiornik ten jest ulubionym miejscem wędkarzy więc z pewnością jest on zarybiony wieloma gatunkami ryb. Podczas naszego nurkowania widzieliśmy okazałego karpia.

ZAGROŻENIA

W lecie panuje duże natężenie ruchu wodnego, po zbiorniku poruszają się statki wycieczkowe dlatego należy nurkować z bojką powierzchniową.

ZAKWATEROWANIE

Każdego roku odpoczywa tutaj tysiące turystów. Są tutaj możliwości kąpieli, surfingu, jachtingu, szkoła windsurfingu, pływanie na łódkach, wodnych rowerach, – to wszystko umożliwia i proponuje autocamping Liptovsky Trnovec na północnym brzegu Liptovskej Mary. W Trnovci jest plaża, autocamping kategori „B”, 140 namiotów, bufet, kuchnie, domki kempingowe, wypożyczalnia sportowych gier, minigolf, przystań żeglugi, przystań jachtowa, wypożyczalnia łódek. Inne rekreacyjne ośrodki na północnym brzegu zapory wodnej to: Bobrovnik, Liptovska Sielnica.

GASTRONOMIA

Brak.