WĘGRY

KOBANYA

WYBIERZ AKWEN

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2014

RODZAJ ZBIORNIKA
Kopalnia wapienia ... później powstał browar
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
35 metrów
WIDOCZNOŚĆ
... rewelacyjna !!!
POWIERZCHNIA
ha

Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Kobanya to stara kopalnia wapienia, z którego zbudowano Budapeszt. W późniejszym czasie utworzono tutaj browar. Należy pamiętać, że wszystkie nurkowania odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Po przybyciu na miejsce wjeżdżamy do środka ogromnego budynku. Podążając za organizatorem nurkowań – podziemnymi korytarzami docieramy na miejsce nurkowania. Tutaj zostajemy zapoznani z historią tego niezwykłego miejsca. Podziemne tunele ciągną się na długości aż 6 kilometrów. Prowadzą one do 4 miejsc nurkowych. Niektóre z nich wymagają posiadania certyfikatów jskiniowych. My nurkowaliśmy w 2 całkowicie zalanych pomieszczeniach, gdzie nie potrzeba uprawnień jaskiniowych. Przy wejściach do zalanych komnat znajdują się stoły do klarowania sprzętu.

Nurkowanie odbywa się w zalanych korytarzach i olbrzymich komorach. Niektóre komory posiadają własne podwodne oświetlenie. Pod wodą przemieszczamy się wąskim tunelem a następnie wpływamy do olbrzymich komnat, w których znajduje się sporo różnego rodzaju pozostałości sprzętów eksploatacyjnych. Jedno z pomieszczeń posiada ogromna klatkę schodową. Oczywiście wizura jest fantastyczna. Temperatura wody podczas naszego nurkowania wynosiła około 12 °C, a głębokość maksymalna 35 metry.

BAZA NURKOWA

Na miejscu nie ma bazy nurkowej ale po wcześniejszym uzgodnieniu osoby organizujące nurkowanie mogą dostarczyć odpowiednią ilość nabitych butli.

Pomimo, że nurkujemy w zamkniętych przestrzeniach nie są wymagane uprawnienia do nurkowań jaskiniowych. Obowiązuje minimum stopień AOWD oraz konfiguracja minimum dwie butle, zdublowane źródło światła oraz suchy skafander. Organizatorzy nurkowań zalecają nurkowanie z nitroksem EAN 32. My nurkowaliśmy z twinem 2×12 litrów EAN 32 oraz 1 butla stage 11 litrów EAN 36. Taka konfiguracja pozwoliła nam wykonać 2 nurkowania bez konieczności nabijania butli: pierwsze nurkowanie 28m – czas 68 minut, drugie nurkowanie 35m – czas 43 minuty.

DOJAZD

WIDEO

FAUNA I FLORA

Brak.

ZAGROŻENIA

Nurkujemy w zamkniętych przestrzeniach więc wymagana jest odpowiednia konfiguracja sprzętowa. W wielu miejscach poruszamy się i przepływamy przez wąskie przestrzenie – w związku z tym wymagana jest doskonała pływalność.

ZAKWATEROWANIE

Hotele na terenie Budapesztu.

GASTRONOMIA

Brak.