Hańcza leży w gminie Przerośl na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to najgłębsze jezioro w Polsce i na Niżu Środkowo- europejskim (113 m). Typowy zbiornik rynnowy o powierzchni 305 ha, długości prawie 5 km i maks. szerokości 1 km. Lustro wody leży na wysokości 227 m n.p.m. Brzegi i dno pokryte licznymi głazami narzutowymi (zwłaszcza brzeg zachodni), w większości strome i wysokie, linia brzegowa urozmaicona malowniczymi zatokami i półwyspami. Dno urzeźbione rowami, dołami i stromymi wąwozami. Hańcza jest jeziorem mezotroficznym o wodach bardzo czystych i o dużej przeźroczystości. Przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza (wpływa od północy wypływa na południu). Od 1963 r. jezioro Hańcza jest ścisłym rezerwatem krajobrazowo-wodnym.
Najpopularniejsze miejsca nurkowe zlokalizowane są przy wschodnim brzegu. Jadąc z południa w kierunku północnym od strony wsi Błaskowizna docieramy do pierwszego parkingu – Parking 1 (patrz mapka). Tutaj dno stromo opada i na 40 m możemy natrafić na tzw. „dłubanki” czyli spoczywające na dnie drewniane łodzie.
Kolejne nurkowanie możemy rozpocząć z położonego niedaleko następnego parkingu – Parking 2 (zdjęcie powyżej). Aby dostać się do wody musimy pokonać ze sprzętem dość stromo opadającą ścieżkę – ok. 20 m (patrz zdjęcie obok). Po chwili znajdujemy się na drewnianej kładce. Stąd po zanurzeniu, kierujemy się początkowo na wprost do głębokości ok. 15 m, a następnie płynąc w lewo docieramy do najsłynniejszego na Hańczy miejsca – ścianki z miętusami, opadającej do głębokości ok. 35 m. W iłowej ścianie znajduje się mnóstwo jam, zamieszkiwanych przez miętusy. Dawniej miejsce to słynęło z mnogości tych ryb. Niestety, obecnie na skutek bezmyślnego zachowywania się wielu nurkujących, pozostały tylko świecące pustką jamy i coraz rzadziej trafiamy na ich mieszkańców.
Kolejnym dogodnym miejscem do nurkowania jest Parking 3 w bliskim sąsiedztwie wcześniej opisanych stanowisk. Tutaj droga prowadzi praktycznie do samej wody i z reguły jest tu najmniej nurkujących. Wejście do wody jest bardzo wygodne. Na brzegu znajdują się drewniane ławy służące do klarowania sprzętu.
Wszystkie trzy parkingi są prywatnymi terenami i zwykle zaraz po naszym przybyciu, pojawi się ich właściciel aby pobrać opłatę.
Gorąco polecamy „Ośrodek Głazowisko” – istnieje tutaj możliwość szybkiego nabicia butli (bank powietrza), bardzo dobre warunki socjalne, świetna domowa kuchnia, miła przyjazna atmosfera.
Poniżej na zdjęciu fragment tego gospodarstwa agroturystycznego.
Adres: wieś Rutka 13, 16 – 404 Jeleniewo, tel. (087) 568 35 57, e-mail: glazowisko@glazowisko.ol.pl
www.glazowisko.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne – Marianna i Zbigniew Słowikowscy – 16-404 Jeleniewo, Błaskowizna 24, (087) 5683448, kom. 0 512 299 422
C.N. Adriatic – Baza Hańcza, Błaskowizna 31, 16 – 404 Jeleniewo, tel. 501 329 766; 501 329767 / Irek Słucki
Błaskowizna, 16 – 404 Jeleniewo, tel. (087) 568 34 58
Dostęp do wody jest bardzo dobry. Możemy dojechać samochodem prawie nad samą wodę i tutaj znajduje się plac wystarczająco duży aby zaparkować i wygodnie sklarować sprzęt.
Roślinność wodna jest bardzo uboga. Zooplankton charakteryzuje się występowaniem skandynawsko – bałtyckich gatunków skorupiaków. Żyją tam także niewielkie widłonogi (Eurythemora gracilis), znane skądinąd z wód północnej Syberii. W Hańczy żyje wiele gatunków ryb, między innymi sieja, sielawa, miętus, szczupak i troć jeziorowa. Występują tam również rzadkie w Polsce gatunki takie jak strzebla potokowa, głowacz białopłetwy i pręgopłetwy.
Przy nurkowaniach rekreacyjnych należy przestrzegać limitów bezdekompresyjnych. Woda jest bardzo zimna przez cały rok i należy mieć odpowiednio skonfigurowany sprzęt do takich warunków.
Bardzo polecamy doskonałe gospodarstwo agroturystyczne „Sienkiewiczówka” prowadzone przez Irenę i Krzysztofa Sienkiewiczów. Bardzo dobre warunki socjalne a domowa kuchnia po prostu rewelacja – zarówno pod względem jakości i ilości serwowanych posiłków.
Adres: Błaskowizna 9, 16-404 Jeleniewo, tel. (087) 562-17-94, tel. kom. 0500-021-272,
www.sienkiewiczowka.webpark.pl
Noclegi można znaleźć w wyżej wymienionych ośrodkach agroturystycznych oraz w prywatnych kwaterach. W sezonie wakacyjnym oraz w okresach świątecznych może być problem ze znalezieniem wolnych miejsc – dobrze jest pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsc noclegowych.
Brak.