KUJAWSKO-POMORSKIE

KAMIENIOŁOM PIECHCIN

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2018

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom wapienia
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
25 metrów
WIDOCZNOŚĆ
od 5 do 15 metrów zimą
POWIERZCHNIA
ha

Pomimo niewielkich rozmiarów, zbiornik ten jest naprawdę godny uwagi ze względu na bardzo ładną przejrzystość wody jak i mnogość podwodnych atrakcji. A są to:
podwodne ściany opadające pionowo do 25m, stojące drzewa,
wraki łódek: „Magda M.” – 12 metrowy morski jacht, „Statek Miłości” – drewniana 6,5 metrowa żaglówka kabinowa, „Czajka” – 20 metrowy stalowy holownik, wraki samochodów: 2 „maluchy”, samochód „HUNDAI” – bus, smochód „LUBLIN” wersja autorska, skoda „FAVORIT”.
Jest aż 10 platform do ćwiczeń ustawionych na głębokościach pomiędzy 2 – 20 m oraz pozostałości sprzętu poeksploatacyjnego w postaci stalowych rur, zasów, schodów, stalowych płyt oraz kilkanaście luster i łuk skalny przez który można przepłynąć. Wszystko to jest bardzo dobrze oporęczowane oraz oznakowane bojami powierzchniowymi. Boje są ponumerowane co znacznie ułatwia lokalizację poszczególych obiektów.
Akwen dedykowany dla nurków o każdym poziomie wyszkolenia a szczególnie dla instruktorów z grupami szkoleniowymi. Bardzo dobra widoczność i świetne oporęczowanie czyni ten kamieniołom bardzo łatwym w podwodnym nawigowaniu. Do wyboru mamy bardzo wygodne wejścia do wody z brzegu lub z 2 pływających platform.

BAZA NURKOWA

Bezpośrednio nad wodą znajduje się baza nurkowa – JEDNA Z NAJLEPIEJ ZORGANIZOWANYCH BAZ jakie w Polsce odwiedziłem !!!. Świetna infrastruktura i atmosfera czyni to miejsce idealnym dla kilkudniowych grupowych wyjazdów.
W zasadzie wszystko znajduję w bezposrednim sąsiedztwie akwenu. Do wypakowania sprzętu jest wygodny dojazd do samej wody. Tutaj też są 4 obszerne stoły do sklarowania sprzętu. Bardzo blisko wody jest sprężarkownia – na razie nabijanie tylko powietrzem ale w najbliższej przyszłości ma być też nitroks. Coś co mnie niesamowicie urzekło to to, że poszczególne grupy nurków dostają „na własność” metalowe wiaty. Przy brzydkiej pogodzie można się w nich wygodnie przebrać. Dana grupa nurkujących otrzymuje do takiej wiaty klucz, dzięki czemu cały swój ekwipunek zamyka sobie na noc – REWELACJA !!!
Wieczorem można w przyjacielskiej atmosferze spędzić czas przy ognisku lub grillu – jest na to wyznaczone specjalne miejsce.

Nocą cały obiekt jest oświetlony. Również pod kątem nurkowań nocnych – teren wejść do wody wraz ze stołami do klarowania sprzętu – jest doskonale oświetlony.
Na terenie bazy są do dyspozycji instruktorów dwie sale wykładowe. Oczywiście baza prowadzi wszelkiego rodzaju szkolenia nurkowe.
Wszystkie niezbędne informacje dostępne na stronie: www.bazapiechcin.eu

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Szczupak, okoń, karp, lin, karaś, płoć, raki.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

W bazie w bardzo bliskim sąsiedztwie zbiornika znajdują sie kontenery mieszkalne. Oczywiście nie brak sanitariatów – utrzymanych w należytej czystości.
W sezonie letnim do bazy przybywa wiele osób z całe Polski więc wcześniejsza rezerwacja mocno zalecana. Gdy brakuje miejsc noclegowych w bazie – jej obsługa poleci każdemu i pomoże znaleźć noclegi w najbliżych odległościach od kamieniołomu.

GASTRONOMIA

Tuż obok kontenerów noclegowych jest pomieszczenie socjalne (zimą ogrzewane), w którym jest kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa oraz czajnik (idealne miejsce na gorącą herbatę lub gorący posiłek pomiędzy … lub po nurkowaniach – fotki powyżej).