OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2005

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro górskie
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
21 metrów
WYSOKOŚĆ n.p.m.
1346 metrów
WIDOCZNOŚĆ
2 do 6 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Nazwa Štrbské Pleso
, jest nazwą zarówno górskiego stawu, jak i najwyżej położonej w Tatrach bardzo znanej miejscowości turystycznej (1350 m n.p.m.). W języku słowackim rozróżnienie następuje w pisowni, gdzie pisane małą literą „pleso” oznacza staw, a dużą – miejscowość. Samo jezioro leży na wysokości 1346 m n.p.m. pomiędzy ujściem Doliny Furkotnej (Furkotská dolina) oraz Doliny Młynicy (Mlynická dolina) i zaliczane jest do grupy największych jezior tatrzańskich. Jego powierzchnia zajmuje 19,76 ha, co daje mu piąte miejsce w Tatrach i drugie na Słowacji.
Jezioro jest bardzo malowniczo położone i widok na całą okolicę dostarcza mnóstwo wrażeń.

UWAGA: Nurkowanie tutaj możliwe jest tylko podczas prowadzonej corocznie akcji sprzątania tatrzańskich jezior. Więcej informacji na stronie www.mfpf.sk .
Samo jezioro posiada muliste dno i nie gwarantuje zbyt wielu atrakcji. Podczas naszego nurkowania widoczność niestety nie przekraczała 2 m. Już na głębokości ok. 6 m. konieczne jest używanie dobrego oświetlenia.
Nie mniej jednak warto tutaj się pojawić, żeby podziwiać przepiękną okolicę.

BAZA NURKOWA

Brak.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Nad brzegiem jeziora znajdziemy tablice z informacjami na temat zamieszkujących tutaj gatunków ryb. My nie spotkaliśmy niestety podczas nurkowania żadnej rybki.

ZAGROŻENIA

Pamiętajmy, że nurkujemy na dużej wysokości i obowiązują w związku z tym odpowiednie zasady nurkowań wysokogórskich.

ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie można znaleźć w kilku hotelach na miejscu lub w Starym Smokovcu oraz za bardzo dobrą cenę w prywatnych kwaterach.

GASTRONOMIA

Brak.