OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
96 metrów, zimą 38
WYSOKOŚĆ n.p.m.
933 metry
WIDOCZNOŚĆ
Rewelacyjna - od 15 do ponad 20 metrów
POWIERZCHNIA
ha

To jezioro robi wrażenie !!!
Atrakcyjne zarówno pod względem walorów widokowych jak i nurkowych. Woda jeziora jest krystalicznie czysta – do tej pory nigdy nie nurkowaliśmy w jeziorze o takiej przejrzystości.
Na pierwszy rzut oka, jezioro to przypomina nasze rodzime „Morskie Oko”. W sezonie letnim panuje tutaj duży ruch turystyczny.
   Ciekawostką jest, że od jesieni do wiosny woda z jeziora jest częściowo spuszczana i maksymalna głębokość wynosi wówczas tylko 38 m.
Dlatego przed zamierzoną wyprawą nurkową w to miejsce należy się uprzednio zorientować jaka sytuacja panuje na zbiorniku.
Po przybyciu na miejsce samochód zostawiamy na parkingu przy hotelu, oddalonym od jeziora niecałe 100 m. Od bazy nurkowej kierujemy się asfaltową dróżką, wzdłuż lewego brzegu jeziora. Po pokonaniu ok. 400, po prawej stronie, nad wodą dostrzeżemy obszerny plac gdzie wygodnie można sklarować sprzęt i równie wygodnie wejść z nim do wody. Po zanurzeniu najlepiej kierować się na lewo – płynąc w tym kierunku natrafimy wkrótce na bardzo atrakcyjne pionowe ściany opadające do 30 m. Na dnie trafimy również na powalone konary drzew. Będąc na 40 m możemy wciąż nurkować bez używania oświetlenia. Kolejne nurkowania możemy wykonać w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu. Znajduje się tutaj przy brzegu malutka przystań sprzętu pływającego ułatwiająca wygodne wejście do wody. Można tutaj również wynająć niewielkie łódki z silnikiem elektrycznym do zwiedzania jeziora ale nie wiemy czy jest możliwość wypożyczenia ich w celach nurkowych.

Uwaga – aby nurkować w Gosausee obowiązkowo należy wykupić w którejś bazie nurkowej karnet ARGE
.

BAZA NURKOWA

Na miejscu ok. 100 m od jeziora znajduje się baza nurkowa gdzie można oprócz powietrza, nabić nitroks. Powyżej parkingu na niewielkim wzniesieniu znajduje sie baza nurkowa, w której należy zaopatrzyć się w wózek do transportu sprzętu (patrz fotka poniżej). Jest to konieczne aby dotrzeć z całym ekwipunkiem do głównego miejsca gdzie rozpoczyna się nurkowania. Baza posiada również automaty samoobsługowe do napełniania butli na monety.
Baza wyposażona jest również w rebrethery. Tak jak było wcześniej napisane należy sie tutaj zaopatrzyć w wózek do przetransportowania swojego ekwipunku nurkowego.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Podobno w jeziorze jest sporo ryb – nam niestety udało się tylko zaobserwować stada malutkich rybek w pobliżu brzegu.

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest bardzo głęboki i nurkowie rekreacyjni powinni pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
W mieście Graz znajduje się komora dekompresyjna – tel. +43 (316) 385 28 03 lub tel. alarmowy 144.

ZAKWATEROWANIE

Nad brzegiem jeziora znajduje się okazały pensjonat z restauracją ale ceny są wysokie. Lepiej poszukać prywatnych kwater w okolicznych miejscowościach. Podczas wielokrotnych wypraw nurkowych do Austrii, zawsze korzystaliśmy z pensjonatu „Seegut Kübler” u pani Christiny Baldinger.
Adres: Ort am Mondsee 30
4866 Unterach am Attersee, telefon +436647986338 Bardzo dobre warunki po przystępnych cenach. Mieliśmy w pensjonacie specjalne ogrzewane pomieszczenie, w którym mogliśmy przechowywać i wysuszyć sprzęt nurkowy. Pensjonat jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.

GASTRONOMIA

Brak.