ŁÓDZKIE

KAMIENIOŁOM WAPIENNIKI

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2023

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom wapienia.
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
13 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Zimą 6-8 metrów, latem 2-3 metry.
POWIERZCHNIA
14 ha

Wapienniki są pozostałością po kopalni wapienia należącej do Przedsiębiorstwa Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. Zakłady te działały do końca 2002 roku. Wtedy to zamknięto działalność, a pompy odprowadzające wody gruntowe wyłączono. Resztę zrobiła natura, stopniowo zalewając wyrobisko wodą.

Pod wodą mamy atrakcje w postaci pozostałości z czasów eksploatacji – rury z zaworami, schody, fragmenty starych instalacji, Poza tym są pionowe ścianki, bloki skalne, wydrążone w dnie korytarze, zatopione drzewa, platforma szkoleniowa z lustrem. Wszystkie podwodne artefakty są oporęczowane. Polecam obejrzeć poniższą mapkę wykonaną przez nurków z GarageTeam.

BAZA NURKOWA

Na miejscu nie ma żadnej nadwodnej infrastruktury. Brak również jakichkolwiek stołów czy ław do klarowania sprzętu. Brak również jakichkolwiek sanitariatów. Samochód można zaparkować na poboczu przyległej do zbiornika drogi – jest tutaj dość sporo miejsca. Latem sytuacja może wyglądać inczej ze względu na dużą liczbę kąpiących się tutaj osób. Dojście do wody jest wygodne i mamy do pokonania zaledwie kilkadziesiąt metrów. Generalnie są dwa wygdne dojścia od drogi, którą dojeżdżamy do zbiornika. Dojeżdżając od Sulejowa drogą Podkurnędz, zbiornik mamy po prawej stronie. Pierwsze ścieżka od drogi prowadzi do betonowych schodków schodzących wprost do wody. Zimą nie polecam tego wejścia kiedy jest zaśnieżone lub oblodzone. Jadąc dalej – za około 150 metrów jest kolejne bardzo wygodne dojście do akwenu. Tutaj jest mini zatoczka z bardzo łagodnie opadającym dnem.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Szczupak, okoń, sum, płoć, raki.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Polecam pensjonat Biały Dom w Sulejowie – odległy zaledwie 5 km od zbiornika..

GASTRONOMIA

Brak.