OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2005

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro górskie
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
17 metrów
WYSOKOŚĆ n.p.m.
1495 metrów
WIDOCZNOŚĆ
2 do 3 metrów
POWIERZCHNIA
6,8 ha

Pięknie położone jezioro w Mengusovskej dolinie na wysokości 1495 m. n.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi 6,88 ha.
UWAGA: Jezioro leży na terenie Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i można tutaj zanurkować tylko za specjalnym zezwoleniem. Jest to możliwe podczas corocznie organizowanej akcji sprzątania tatrzańskich jezior. Więcej informacji na stronie www.mfpf.sk
Samo jezioro nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Praktycznie spenetrowaliśmy je w całości – dno jest płaskie i muliste, widoczność była zaledwie 2-3 m i nie spotkaliśmy żadnych ryb. Braki te wynagradzają za to naprawdę wspaniałe widoki i fakt, że dajemy nura na tak dużej wysokości. Po nurkowaniu możemy usiąść na tarasie hotelu usytuowanego nad brzegiem jeziora i delektować się urokami całej okolicy.

BAZA NURKOWA

Brak bazy nurkowej.

DOJAZD

Po przekroczeniu przejścia granicznego w Łysej Polanie należy kierować się na Zdiar, Tatranska Lomnica, Stary Smokovec. Całą trasa dojazdowa jest bardzo malownicza gdyż cały czas wiedzie u podnóża Słowackich Tatr. Tak jak wcześniej podano – do samego zbiornika można dotrzeć tylko za specjalnym pozwoleniem i z ekipą ludzi prowadzących akcję ekologiczną.

FAUNA I FLORA

Podobno są tutaj jakieś gatunki ryb ale nam nie udało się zobaczyć ani jednej sztuki.

ZAGROŻENIA

Pamiętajmy, że nurkujemy na dużej wysokości i obowiązują w związku z tym odpowiednie zasady nurkowań wysokogórskich.

ZAKWATEROWANIE

Na czas trwającej 2 dni akcji sprzątania jezior, można znaleźć w zależności od zasobności portfela zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie lub prywatnej kwaterze w Novym lub Starym Smokovcu.

GASTRONOMIA

Tuż przy jeziorze jest schronisko i hotel gdzie można coś zjeść.