Jezioro Trześniowskie leży na Pojezierzu Łagowskim. Powierzchnia jeziora wynosi 183,0 ha, długość maksymalna 4770 m, szerokość maksymalna 620 m, długość linii brzegowej 12390 m. Jest to najgłębszy akwen na Środkowym Nadodrzu, a w skali kraju pod tym względem zajmuje 10 miejsce. Wody zbiornika posiadają I klasę czystości, a co za tym idzie bardzo dużą przezroczystość. Akwen otoczony jest przez przepiękne, głównie bukowe lasy.
Atrakcje – największą atrakcją tego miejsca jest zlokalizowana w najbardziej wysuniętej na północ części jeziora – pionowa ściana węglowa (efekt działania lodowca) opadająca na głębokość 30 m oraz druga ściana – ścianka iłowa. Niestety dojazd do tego miejsca jest utrudniony gdyż przebiega przez teren jednostki wojskowej (ryzyko zatrzymania). Warto zatem pomyśleć o zaopatrzeniu się w jakiś pływający środek lokomocji i w ten sposób dotrzeć na miejsce nurkowania.
Godne polecenia jest nurkowanie przy ośrodku „Kormoran” znajdującym się przy wschodnim brzegu jeziora. Warunki do nurkowania w tym miejscu są naprawdę sprzyjające – głębokość do 48 m oraz dobra widoczność. Jedyną niedogodnością jest 100 metrowe, o stromym nachyleniu dojście do wody po drewnianych stopniach (fotka obok).
Przy południowym krańcu jeziora od strony miejscowości Łagów, gdzie dostęp do wody jest dużo łatwiejszy można wykonać stosunkowo płytsze nurkowania (do 10 m). Pierwsze nurkowanie można rozpocząć przy zamku, gdzie znajduje się duży drewniany pomost.
Przesuwając się w kierunku północno-wschodnim kolejne nurkowania można wykonać przy ośrodku wczasowym tzw. „Nauczycielskim”. Tutaj można zaparkować samochód nad samą wodą. Sklarowanie sprzętu i zanurzenie ułatwia drewniany pomost (fotka obok). Nurkowania do max. głębokości 12 m.
Brak danych.
Opisywany akwen to jedyne w środkowo – zachodniej Polsce stanowisko troci jeziorowej. Ponadto występuje tu zdecydowana większość rodzimych, jeziorowych gatunków ryb z sielawą, sieją i węgorzem na czele oraz ogromne okonie i szczupaki, płocie, leszcze i liny.
Możliwość występowania sieci kłusowniczych.
Brak danych.
W obrębie jeziora jest sporo miejsc noclegowych o różnych standardach.