OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2019

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom granitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
33 metry
WIDOCZNOŚĆ
zawsze dobra od 5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Jest to niewątpliwie jeden z najatrakcyjniejszych i najbardziej znanych kamieniołomów w Polsce – tutaj koniecznie należy zanurkować !!!.
    Zakrzówek jest zalanym w 1990 roku wapiennym kamieniołomem
o wspaniałej przejrzystości wodzie. Otoczony jest wysokimi wapiennymi ścianami, które schodząc pionowo w dół pod powierzchnię wody stanowią główną atrakcję tego zbiornika. Dodatkową atrakcję  stanowią podwodne łąki i zalane drzewa wśród których spotykamy wiele gatunków ryb.
    Pod wodą można bardzo sprawnie się poruszać i odnajdywać zatopione obiekty dzięki dobremu oporęczowaniu zbiornika, a tymi obiektami są: podwodne lustra, 2 samoloty, autobus, wrak fiata, skody i „Nyski”, zatopiona wiata, wraki żaglówek, 3 platformy szkoleniowe, obręcze, rury … i główna atrakcja – wrak „GRUBY”, wielka drewniana łódź, którą można penetrować w środku.    
Zakrzówek posiada doskonałe warunki do prowadzenia wszelkiego rodzaju kursów i szkoleń nurkowych.

BAZA NURKOWA

Fachową opiekę nad zbiornikiem sprawuje 5-cio gwiazdkowe centrum PADI  » Centrum Nurkowe Kraken «
W ofercie :
 • nabijanie butli – powietrze i nitroks
 • sklep i wypożyczalnia sprzętu
 • szkolenia na wszystkie stopnie, w tym również instruktorskie
 • licznie organizowane spotkania, wyjazdy i imprezy nurkowe
Więcej informacji na stronie www.kraken.pl
Infrastruktura nad zbiornikiem stale się rozwija. Przy zbiorniku przybywają nowe wiaty (można robić rezerwacje), które służą do przebierania się i klarowania sprzętu, jest parking, obiekty sanitarne. W sezonie letnim pojawia się tutaj mała gastronomia – w ofercie smakołyki z grilla i napoje.

Na Zakrzówku bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy nurkowe, Demo Daysy podczas których są demonstarcje i testy sprzętu nurkowego oraz warsztaty szkoleniowe.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Najczęściej można spotkać sporo okoni, płoci, a także szczupaki, karasie, liny, klenie. Od kilku lat w jednej ze skalnych rozpadlin zadomowił się sporych rozmiarów sum (fotka obok). Oprócz tego występują raki i liczne kolonie omułków.
Szczególnie atrakcyjne jest nurkowanie nocą można wówczas spotkać o wiele więcej żerujących ryb (zwłaszcza suma). Od wiosny do jesieni bardzo często natrafia się na bardzo liczne – liczące czasem kilkaset sztuk – stada dorodnych płoci czy też okoni… widok jest po prostu wspaniały. Od jakiegos czasu w zbiorniku są jesiotry.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

W sezonie letnim funkcjonuje na miejscu bufet oferujący różnego rodzaju przekąski oraz napoje.