OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2008

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
83 metry
WIDOCZNOŚĆ
Od 5 do 12 metrów
POWIERZCHNIA
1872 ha

Największe i najgłębsze jezioro na pojezierzu o pow. 1872 ha. Bardzo dobra widoczność – uważane za jedne z najczystszych jezior w Polsce. W sprzyjających warunkach widoczność dochodzi do 12 m.

 • drugie co do głębokości jezioro w Polsce max głębokość 83 m
 • wspaniale rozwinięta linia brzegowa, o dł. 76 km
 • długość maksymalna jeziora, 11 km
 • szerokość maksymalna jeziora, 7 km
 • znajduje się na nim 14 wysp, największa z nich to Bielawa pow. 79,5 ha
  Nasze nurkowanie przeprowadzaliśmy z terenu ośrodka „Aquarius” w Starym Drawsku. Uprzednio musieliśmy uzyskać zgodę na nurkowanie od kierowniczki ośrodka. Na terenie ośrodka funkcjonuje letnia baza nurkowa ale była zamknięta.
  Z jej właścicielem kontaktowaliśmy się telefonicznie.
  Zanurzaliśmy się wzdłuż łagodnie opadającego stoku do głębokości 30 m ale pod wodą nie było zupełnie nic ciekawego.
  Jezioro Drawsko oferuje ciekawe miejsca nurkowe ale najlepiej skontaktować się z lokalnymi nurkami, którzy dostarczą niezbędnych informacji.

BAZA NURKOWA

W Czaplinku na terenie ośrodka Drawtur jest baza Zachodniopomorskiego Centrum Turystyki Nurkowej „OCTO”. W miejscowości Stare Drawsko znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Aquarius”. Na jego terenie znajduje się niewielka baza nurkowa, gdzie można nabić butle.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Wody jeziora są bardzo czyste, czego dowodem jest występowanie raków szlachetnych, będących dziś rzadkością w polskich wodach. Dochodzą one tu niekiedy do ogromnych rozmiarów. Pod wodą, poza rakiem szlachetnym, można spotkać tu kraba reliktowego oraz wiele gatunków ryb, w tym sporych rozmiarów szczupaki i węgorze.

ZAGROŻENIA

Duża liczba łodzi rybackich i żaglówek na powierzchni więc nurkowanie bez boji sygnalizacyjnej może być więc dość ryzykowne. Niezbędnym elementem wyposażenia jest także nóż – często można natknąć się na sieci, zarówno te oznaczone, rybackie, jak i kłusownicze.

ZAKWATEROWANIE

Wokół jeziora jest duż liczba ośrodków wypoczynkowych i kampingów. W Czaplinku jest ośrodek „Drawtur”. W Starym Drawsku można zakwaterować na terenie ośrodka „Aquarius”

GASTRONOMIA

W sezonie letnim sporo barów i restauracji.