OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2022

RODZAJ ZBIORNIKA
wyrobisko pożwirowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
17 metrów
WIDOCZNOŚĆ
4 do 10 metrów, zimą do 20 metrów
POWIERZCHNIA
95 ha

Guláška można powiedzieć, że jest kultowym wręcz miejscem nurkowym na Słowacji. Ze względu na niewielką głębokość jest doskonałym miejscem dla początkujących nurków. Dno zbiornika jest bardzo ciekawie urozmaicone w postaci licznych zagłębień i pagórków.

Nurkując z bazy DiveINN rozpoczynamy nurkowanie z bardzo pomysłowej platformy składającej się z 4 poziomów na różnych głębokościach. Od platformy rozchodzą się 2 poręczówki prowadzące do podwodnych atrakcji. Większość poręczówek to szerokie taśmy doskonale widoczne pod wodą. Cały podwodny tor nie przekracza głębokości 13 metrów. Mamy tutaj wraki samochodów, wrak łódki malowniczo usytuowany na podwodnym pagórku, manekiny, „Iron Man”, – cały tor bez problemu da się opłynąć podczas jednego godzinnego nurkowania.

BAZA NURKOWA

Przy akwenie funkcjonuje kilka baz nurkowych. My skorzystaliśmy z bazy DiveINN. Baza znajduje się przy samej wodzie, teren bazy jest ogrodzony siatką. Po dotarciu na miejsce według GPS mieliśmy problem z dokładnym zlokalizowaniem tego miejsca. Dopiero po telefonicznej rozmowie z jej właścicielem otrzymaliśmy szyfr do kłódki na bramie wjazdowej. Na placu bazy w zasadzie znajdują się tylko drewniane stoły i ławki z zadaszeniem do klarowania sprzętu. Schodząc po betonowych schodkach w dół, tuż przy samej wodzie jest kolejna wiatka do montowania sprzętu. Pomimo, że pod wiatami jest zainstalowane oświetlenie to jest ono uruchamiane tylko jak jest obecny właściciel, który uruchamia agregat prądotwórczy. Na miejscu nie ma kompresora do nabijania butli. Ciekawostką jest specjalne stanowisko do nauki  wykonywania wejścia do wody przewrotem w tył (fotka poniżej – żółta rura). Korzystanie z bazy jest bezpłatne.

DOJAZD

Po zjechaniu z drogi asfaltowej dojazd do bazy przebiega po bardzo wyboistej drodze – niejednokrotnie wychodziłem z auta aby kolega mógł przejechać nierówności bez ocieraniem spodu samochodu o drogę. Po dużych opadach deszczu dojazd może być możliwy tylko terenowym autem o wysokim zawieszeniu..

FAUNA I FLORA

Sumy, szczupaki, karpie, karasie, węgorze… i dużo meduz słodkowodnych.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy można nocować albo pod wiatami albo w samochodzie. Pomimo obszernego placu jakim baza dysponuje – rozbicie namiotu raczej nie wchodzi w grę ze względu na bardzo twarde kamieniste podłoże.

GASTRONOMIA

Brak.