OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2022

RODZAJ ZBIORNIKA
wyrobisko pożwirowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
38 metrów
WIDOCZNOŚĆ
3 - 6 metrów, zimą do 10 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Jest jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych na Słowacji. Latem musimy liczyć się ze słabszą widocznością, nad wodą jest mnóstwo plażowiczów. Nurkując tutaj w sierpniu mieliśmy wizurkę 3-4 metry. Widoczność znacznie się poprawia na 30 metrach głębokości.

Przy wejściu od bazy nurkowej jest solidny drewniany pomost. Od pomostu prowadzi poręczówka. Podwodne tory są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych nurków. Bardzo fajną i praktyczną rzeczą są zainstalowane na rozwidleniach poręczówek zalaminowane karteczki z obrazkiem i informacją o dystansie, głębokości, czasie płynięcia do podwodnych atrakcji. Podwodnych artefaktów jest naprawdę dużo – zobacz mapkę. Ta sama mapa jest zainstalowana obok wejścia do wody. Przy wejściu do wody jest też tablica, na której nurkowie zapisują swoje imię i nazwisko oraz godzinę wejścia a potem godzinę wyjścia z wody. W centralnej części zbiornika przygotowane są specjalne platformy dla freediverów.

Największą jednak atrakcją – zarówno dla nurkujących jak i plażowiczów – jest zatoka z niesamowitą iloscią bardzo okazałych karpi, amurów i karasi. W ciagu dnia ryby są dokarmiane przez ludzi z dwóch zamontowanych przy brzegu pomostów. Nurkując w ciągu dnia w tej zatoce pod wodą roi się od ryb … można zabrać jakieś przysmaki pod wodę .. i zaczyna się istne szaleństwo (sam nie próbowałem ale widziałem na filmie). Ciekawe, że podczas nocnego nurkowania w tej zatoce liczyliśmy na jeszce większe wrażenia niż w ciągu dnia … tymczasem wszystkie ryby na noc przeniosły się w inne miejsca.

Nurkowania oczywiście najlepiej planować na tygodniu. W weekendy licznie pojawiają się szkoły i kluby nurkowe.

BAZA NURKOWA

W zasadzie baza nurkowa jest częścią całego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego AQUAREA. Przy wjeździe na teren ośrodka w sezonie wakacyjnym jest osoba, która pokieruje nas do bazy nurkowej. Następnie dojeżdżamy do szlabanu przy którym jest recepcja bazy nurkowej. Tutaj należy pokazać swój certyfikat nurkowy i swój dowód osobisty oraz uiścić opłatę bazową. Całe zaplecze nurkowe w tym kompresor do nabijania butli znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu. Tuż przy wodzie są stoły do klarowania sprzętu oraz bardzo praktyczny podest powleczony wykładziną, który służył nam zarówno do ubierania i zdejmowania skafandrów i ocieplaczy bez ryzyka ich pobrudzenia – jak również służył nam jako miejsce do spania. Całe otoczenie ośrodka jest bardzo ładne i zadbane, sanitariaty z prysznicami również utrzymane są w nienagannej czystości. Tuż przy stołach do klarowania sprzętu zainstalowane są gniazdka elektryczne więc w każdej chwili możemy doładować swoje elektroniczne urządzenia. Przez całą noc plac przy bazie jest oświetlony co ułatwia organizację nocnych nurkowań. Parking jest zlokalizowany bezpośrednio przy stołach więc sprzęt z samochodu dźwigamy tylko kilka kroków.

Cały ośrodek robi bardzo pozytywne wrażenie i wybierając się tutaj na nurkowanie można śmiało  zaplanować jakiś rodzinny wakacyjny wyjazd.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Takiej ilości karpi jeszcze nigdy nie widziałem !!! Poza tym amury, karasie, okonie, szczupaki, sumy, węgorze.

ZAGROŻENIA

Latem należy uważać na przepływające nad nami kajaki, rowery wodne a przede wszystkim bardzo tutaj popularny SUP czyli deski z wioślarzami.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie ośrodka mamy apartamenty do dyspozycji, wydzielone miejsca na przyczepy kempingowe a namiot można rozstawić parę kroków od wejścia do wody.

GASTRONOMIA

Bardzo blisko bazy nurkowej, na terenie ośrodka są 4 punkty gastronomiczne z bardzo dobrymi lokalnymi potrawami.