OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
56 metrów
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku i głebokości od 2 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
2600 ha

I i II klasa czystości wody. Powierzchnia jeziora wynosi 2600 ha, jest jednym z najgłębszych jezior Pojezierza Mrągowskiego. Termokliny występują na głębokościach 7 i 15 m. Temperatura wody utrzymuje się w granicach 5 stopni poniżej termokliny. Widoczność zależy od pory roku, przy zakwicie wody spada nawet do 2 m.
Jezioro jest objęte strefą ciszy, należy do nielicznych w Polsce jezior o bardzo znikomym stopniu eutrofizowania. Jezioro w całości otoczone jest lasami.
Nurkowania najlepiej jest przeprowadzać z opisanej obok bazy nurkowej oraz przy ośrodakch wypoczynkowych np. w ośrodku „Karolczak”, położonym przy północnej części jeziora. Niestety nie można tam zjechać samochodem do samego jeziora, więc sprzęt trzeba znosić na pomost. Przy południowo-zachodnim brzegu w okresie letnim swoją bazę zakładają nurkowie z Warszawskiego Klubu Płetwonurków. Można nabić butlę powietrzem.
Atrakcyjne jest również nurkowanie przy wyspie. Atrakcje – na terenie jeziora na południowym brzegu, w okolicach wyspy, znajdują się stanowiska archeologiczne, datowane na V – II stulecie p.n.e (pozostałości po osadzie z epoki żelaza), gdzie można na niewielkiej głębokości, wzdłuż południowo-zachodniej strony, ujrzeć resztki pali, na których zbudowane było osiedle.

BAZA NURKOWA

BAZA AQUARIUS

Letnia baza Centrum Nurkowego z Bydgoszczy prowadzona prze Michała Górnego. Baza zlokalizowana jest przy ośrodku „Duszak” przy wschodnim brzegu jeziora. Oprócz przyjemnej atmosfery posiada bardzo dobre zaplecze i jest doskonale zorganizowana – wypożyczalnia i serwis sprzętu, nabijanie butli powietrzem i nitroksem, do dyspozycji łodzie wiosłowe i ponton z silnikiem elektrycznym, dobre warunki socjalne… a wszystko to po bardzo przyzwoitych cenach. Cała baza znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie wody
z praktycznym pomostem, podświetlanym nocą. Miejsca nurkowe są starannie oznakowane solidnymi bojkami z zaznaczonymi głębokościami a pod wodą połączone poręczówkami, które ułatwiają sprawne poruszanie się od platformy do platformy. Poza tym baza jest zamknięta dla osób postronnych, to też nie musimy się nerwowo rozglądać za tymczasowo pozostawionym -na brzegu czy w łodzi – sprzętem.

DOJAZD

Jadąc drogą nr 600 z Mrągowa do Szczytna po ok. 15 kilometrach dociera się do skrzyżowania z betonową drogą (biegnącą w prawo w las) obok którego jest przystanek autobusowy PKS Wola Maradzka oraz tablice reklamowe ośrodków „Królewska Sosna” oraz „Karolczak” i „Pindorówka”. Przy skrzyżowaniu widnieje drogowskaz „Maradki 5”. Tak więc należy skręcić w prawo i po chwili jedziemy przez las wąską asfaltową drogą, prowadzącą aż do pierwszej leśnej krzyżówki. Skręcając w lewo w piaszczystą dróżkę dojedziemy do bazy „Aquarius”.

FAUNA I FLORA

Najczęściej można spotkać sporo okoni, płoci, a także szczupaki, sielawa, węgorze, karasie, liny

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Baza dysponuje ponad 60 miejscami noclegowymi, salą wykładową. Info na stronie www.podwodnapolska.com

GASTRONOMIA

Baza dysponuje gastronomią. Info na stronie www.podwodnapolska.com