OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2018

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom - wyrobisko pokredowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
60 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Doskonała, z reguły 15-25 m, zimą więcej.
POWIERZCHNIA
33 ha
Gorąco polecam to miejsce !!! Jest to niewątpliiwie jeden z najczystszych i najciekawszych sztucznych zbiorników w jakim nurkowałem. Nurkując pod koniec sierpnia wizura powalała na kolana. Nawet w weekend gdzie do wody wchodziły tłumy ludzi wciąż było super. Wyrobisko posiada wiele stanowisk nurkowych. W pobliżu wszystkich stanowisk znajdują się parkingi oraz stoły do klarowania sprzętu. Wszystkie wejścia do wody są starannie przygotowane w formie metalowych solidnych platform. Przy parkingach znajdują się tabliczki z opisem i zdjęciami występujących w danym miejscu podwodnych atrakcji.

Najlepiej zaplanować wyjazd na Hemmoor na kilka dni (minimum 3) ponieważ jest tu mnóstwo atrakcji. Największą z nich i zarazem jak gdyby wizytówką tego akwenu jest Rüttler – betonowa konstrukcja, na szczycie której na głębokości ok. 18 m stoi ciężarówka marki Mercedes. Podnóże tej konstrukcji znajduje się na 30 metrach – jest możliwość wpłynięcia do jej wnętrza.

Hemmoor to wymarzone miejsce dla podwodnych fotografów – pod wodą są wraki samochodów, przyczep kampingowych, samolotów, łodzi i żaglówek, pozostałości sprzętu poeksploatacyjnego. Są również przepiękne skupiska drzew, krzewów i gałęzi. Większość podwodnych atrakcji oznaczone jest dużymi bojami na powierzchni wody. Pod wodą oczywiście są również platformy szkoleniowe.
Ze wszystkimi atrakcjami zapozna nas pracownik bazy w biurze, w którym należy się zameldować i dopełnić wszystkich formalności. Tam też należy zaopatrzyć się w mapkę, na której zaznaczone są wszystkie podwodne atrakcje i głębokości na jakich się znajdują.

BAZA NURKOWA

Baza nurkowa „Tauchbasis Kreidesee” znajduje się 100 m od zbiornika. W bazie należy wypełnić krótki formularz i zapłacić 11 euro za dzień nurkowy. Teren bazy zajmuje ogromny obszar, na którym zlokalizowano biuro z mini sklepem z akcesoriami nurkowymi, sprężarkownię (powietrze, nitoks, trymiks – UWAGA: nitroks i trymiks są nabijane w okreslone dni tygodnia), aneks kuchenny, toalety, prysznice, pralnię. Wszystko utrzymane w nienagannym porządku i czystości. Na weekend w okresie wakacji kemping zamienia się w małe miasteczko – tłumy nurków przybywają w to niesamowite miejsce, dlatego warto zawitać tutaj w ciagu tygodnia.

W biurze otrzymamy też regulamin korzystania z akwenu. Maksymalna dopuszczalna głębokość nurkowania to 45 m. Wymagane są dwa niezależne pierwsze stopnie automatów oraz badania lekarskie. Przed wyjazdem na Hemmoor otrzymałem informacje od kilku osób, które wcześniej już tam nurkowały, że obsługa akwenu wyrywkowo kontroluje komputery nurkowe u wychodzących z wody nurków czy nie zostały przekroczone dopuszczalne limity, oraz że są sprawdzane badania lekarskie. Spędziłem na Hemmoor 7 dni codziennie wykonując 3 nurkowania i nic takiego mnie nie spotkało ani też nie zaobserwowałem żadnych kontroli u innych (przy zameldowaniu główny szef bazy nawet nie wymagał pokazania certyfikatów).
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.kreideseetaucher.de

Ok. 1,5 km od zbiornika funkcjonuje baza „Dive-Station Hemmoor”. Baza znajduje się w starym budynku i wejście do niej prezentuje się bardzo nieciekawie (zdjęcie poniżej) – nie mniej jednak jest dobrze wyposażona i można nabić np. nitrox praktycznie każdego dnia – co niestety nie jest możliwe w wyżej opisanym „Tauchbasis Kreidesee” – zobacz dojazd

DOJAZD

Poszczególne wejścia do wody posiadają wydzielone parkingi. Najczęściej dojście od parkingu do wody to dystans kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. Są jednak miejsca gdzie trzeba pokonać od parkingu spory dystans ze sprzętem albo strome zejście ze schodkami lub bez (fotki obok).

WIDEO

FAUNA I FLORA

…. i tutaj było lekkie rozczarowanie – ryb jest stosunkowo niewiele. Na płytkich głębokościach uwija się wśród gałęzi sporo drobnicy, poza tym widzieliśmy okonie i kilka pstrągów. Rozmawiając z lokalnym nurkiem dowiedzieliśmy się, że woda ma zbyt niskie pH i dlatego jest niewiele ryb.

ZAGROŻENIA

Głównym zagrożeniem jest uzależnienie – nurkując w tak pięknym miejscu można się od niego uzależnić.

ZAKWATEROWANIE

Baza oferuje noclegi na terenie obszernego kampingu w domkach, przyczepach kempingowych oraz można rozbijać namioty. Na polu kempingowym zlokalizowane są punkty poboru prądu (za niewielką odpłatnością).

GASTRONOMIA

Niestety na terenie bazy nie ma żadnej gastronomii.