OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom granitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
56 metrów
WIDOCZNOŚĆ
6 do 8 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Ze względu na niewielką odległość od granicy często możemy spotkać tutaj polskich płetwonurków. Brzegi kamieniołomu w całości dookoła porośnięte są drzewami i krzewami i jest tutaj tylko jedno wejście od strony bazy. Dojście do wody jest bardzo wygodne po solidnych metalowych schodkach z poręczami. Na ich końcu na dole jest pływająca platforma, z której rozpoczynamy nurkowania.
W poprzek kamieniołomu na głębokości kilkunastu metrów biegnie pod wodą grobla dzieląca umownie zbiornik na dwie części – głębszą i płytszą. Nurkując z pomostu na wprost natrafimy na najgłębsze miejsce czyli 56 m. Ruszając od pomostu w prawo płyniemy wzdłuż pionowej ściany opadającej na ponad 30 m. Niedaleko pomostu po prawej stronie na głębokości 6 m możemy odnaleźć poręczówkę, która zaprowadzi nas do wyżej wspomnianej podwodnej grobli. Tutaj na głębokości ok. 18 m znajdziemy na dnie rower a troszkę dalej miniaturowy zaprzęg konny z saniami. Płynąc dalej wzdłuż poręczówki głębokość zacznie się zmniejszać (ok. 15 m) i wkrótce ujrzymy wychodzące z dna i kończące się w otwartej toni resztki torów kolejki. Na samym końcu torów spoczywa wielki miś ubrany w maskę nurkową i obwieszony przeróżnymi gadżetami. Pod torami zobaczymy resztki konstrukcji podporowej. Jeśli z tego miejsca popłyniemy wzdłuż spadku dna tak aby ściana była cały czas po naszej prawej stronie, po kilku minutach dotrzemy do wraku samochodu spoczywającego na 17 m. Zarówno wrak samochodu jak i tory kolejki są oznakowne bojami na powierzchni wody.

BAZA NURKOWA

Na miejscu funkcjonuje dobrze wyposażona baza nurkowa Tauchschule Szagunn. Jest zlokalizowana na niewielkim, nieogrodzonym terenie wśród drzew. W bazie można nabić butle powietrzem, nitroksem. Oczywiście można też pożyczyć sprzęt. Baza prowadzi również sklep, serwis.

DOJAZD

Z autostrady A4 należy zjechać na zjeździe Niederseifersdorf w kierunku miejscowości Niesky. Trasa do Niesky wynosi około 9 kilometrów. Jadąc dalej dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym znajduje się stacja benzynowa ARAL. Tutaj należy skręcić na drogę nr B115 w kierunku Cottbus i Bad Muskau. Stamtąd są 2 kilometry do kolejnego skrzyżowania, gdzie ponownie należy skręcić w lewo, w kierunku Bautzen i Hoyerswerdy. Po przejechaniu około 1,5 kilometra dojeżdżamy do miejscowości See, gdzie ponownie należy skręcić w lewo w kierunku Bautzen i Sproitz. W tym kierunku jedziemy około 1 kilometra, do miejsca, gdzie po lewej stronie będzie znajdować się przystanek autobusowy a po prawej wagon górniczy. Tutaj należy skręcić w prawo. 100 metrów dalej widać już szyld bazy nurkowej, przy którym należy jeszcze raz skręcić w lewo.

FAUNA I FLORA

Zaraz po wejściu do wody można napotkać na niewielkich głębokościach wśród przybrzeżnej roślinności wiele ryb. Są to głównie płocie i okonie. Poza tym zbiornik zamieszkują duże szczupaki.

ZAGROŻENIA

Początkujący nurkowie muszą pamiętać, że tuż obok wejścia z platformy ściany kamieniołomu od razu opadają na znaczną głębokość.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy istnieje możliwość postawienia przyczepy kempingowej oraz można rozbić namioty.

GASTRONOMIA

Brak.