OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2017

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
22 metry
WIDOCZNOŚĆ
5 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Zbiornik niewielkich rozmiarów, otoczony wysokimi ścianam (można opłynąć podczas jednego nurkowania)i. Dojazd samochodem do samej wody. Tuz nad brzegiem są 2 stoły do klarowania sprzętu. Wejscie do wody bardzo wygodne po krótkich metalowych schodkach (fotki obok). Pod wodą pozostałości sprzętu eksploatacyjnego, wrak łódki. Zgodnie z zaleceniami właściciela bazy, najlepiej opływać zbiornik dookoła po swoistego rodzaju tarasie na głębokości 3 – 6 m gdyż tam wśród zatopionych krzewów, drzewek i konarów zobaczymy najwięcej ryb. W sezonie letnim są tutaj kąpiące się osoby.

BAZA NURKOWA

Aby wjechać na teren kamieniołomu należy pobrać klucz i dokonać opłaty w bazie Taucherparadies Sachsen. Baza oddalona jest od kamieniołomu ok. 800 m. Oferuje szkolenia, nabijanie butli – uwaga butle muszą mieć aktualne legalizacje. Bardzo miły właściciel, opowiada (tylko po niemiecku) i pokazuje slajdy dotyczące historii kamieniołomu (gdyby nie te slajdy nic byśmy nie skumali to o czym tak ładnie opowiadał). Następnie mówi o atrakcjach w zbiorniku i tutaj również zbawienny okazuje się prezentowany w tym samym czasie film. Dojazd z bazy do kamieniołomu na mapce obok.

DOJAZD

Zobacz dojazd od centrum nurkowego do zbiornika – zobacz tutaj.
Możliwy dojazd do samej wody.

FAUNA I FLORA

Szczupaki, sumy, okonie, karpie i karpie ozdobne (koi fish)

ZAGROŻENIA

Przy dnie jest całkowicie ciemno, potrzebne oświetlenie, metalowe elementy, o które można się zaczepić.
Płynąc w prawo od wejścia do wody, na głębokości kilku metrów w pionowej ścianie znajduje się duży prostokątny otwór. W tej wnęce widoczna jest tablica (chyba ku przestrodze – patrz fotki powyżej). Po jej prawej stronie widać kolejny otwór i coś na kształt opadającej wgłąb klatki schodowej. Jednak zasugerowani tablicą z ostrzeżeniem i względami bezpieczeństwa nie ryzykowaliśmy dalszą penetracją tej tajemniczej wnęki. Właściciel bazy nic nie wspomniał o tym miejscu – być może jest one dostępne do penetracji tylko dla nurków jaskiniowych.

ZAKWATEROWANIE

W bezpośrednim sąsiedztwie kamieniołomu nie ma kwater. Około 7 kilometrów od kamieniołomu jest bardzo fajny ośrodek oferujący noclegi w pawilonie, bungalowach i potężne pole namiotowe. Ładny teren, cisza i spokój i świetne ceny.

GASTRONOMIA

Brak.