OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2017

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
46 metrów
WIDOCZNOŚĆ
5 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
1,8 ha

Bardzo popularny kamieniołom nie tylko wśród niemieckich płetwonurków. Ze względu na niewielką odległość od granicy polskiej można tutaj spotkać sporo rodzimej braci nurkowej.
Kamieniołom ten jest większy od Steina i ma powierzchnię 1,8 ha. Przed wejściem na teren kamieniołomu jest obszerny plac gdzie można zaparkować samochód. Z parkingu mamy zaledwie kilkanaście metrów do zbiornika. Dojście do wody jest bardzo wygodne po niewielkich, drewnianych schodkach.
Zaraz po wejściu stoimy na płytko położonej półce skalnej, na której możemy ubrać, poprawić czy też skontrolować swój sprzęt. Po zanurzeniu się możemy ruszyć w prawą stronę. Od razu natrafimy na pionową ścianę opadającą na ponad 30 m. Widoczność zależna jest od pory roku. Z reguły jednak początkowo widoczność nie jest najlepsza gdyż w wodzie znajduje się zawiesina ale już poniżej 20 m ulega znacznej poprawie. Na dnie widoczne są resztki urządzeń z czasów eksploatacji kamieniołomu. Na pionowych ścianach możemy spotkać samotne półki skalne przypominające ambonę. Na głębokości 30 metrów w niektórych miejscach spotkamy niewielkie skupiska drzewek. Na głębokości 25 m znajduje się zatopiona łódź motorowa.

BAZA NURKOWA

Na miejscu brak jest bazy nurkowej. Co prawda na miejscu jest niewielki drewniany budynek (fotki poniżej) i nawet był otwarty i korzystało z niego kilka, wypoczywających nad wodą osób. Podobno jest to budynek dla płetwonurków ale nie wiadomo na jakich zasadach się z niego korzysta i gdzie zdobyć do niego klucze. Obok budynku jest stół i ławki z zadaszniem do klarowania sprzętu. Jest też „trzepak” do rozwieszania i suszenia skafandrów.
Wjazd na teren kamieniołomu jest zagrodzony bramą. UWAGA – opłatę i klucz do bramy wjazdowej należy pobrać w oddalonym o kilkanaście kilometrów centrum nurkowym Steina.
Uwaga : kamieniołomy Steina, Prelle i Luise są pod nadzorem jednej szkoły nurkowania Tauchschule Dresden zlokalizowanej przy kamieniołomie Steina – opłata za 1 dzień nurkowy w wyżej wymienionych akwenach wynosi 10 euro/dzień.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Zbiornik jest siedliskiem dużych szczupaków oraz okoni.

ZAGROŻENIA

Do nurkowania w tym zbiorniku należy sie odpowiednio przygotować – koniecznie należy zaopatrzyć się w światło, suchy skafander mocno zalecany – jest naprawdę zimno.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Brak.