OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2017

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom granitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
70 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - 10 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Doskonale znany społęczności nurkowej – stary kamieniołom o ciemnej wodzie, którego nikomu nie trzeba reklamować. Doskonałe miejsce dla nurków technicznych. Przed nurkowaniem właściciel bazy pokazuje mapkę zbiornika i szczegółowo omawia wszystkie atrakcje jakie na nas czekają pod wodą.
Zejście do wody po niewielkich, stromo opadających metalowych schodkach. Po zanurzeniu kierując się w prawo płyniemy wzdłuż pionowej ściany opadającej na 40 m, na której można zobaczyć wiele załomów, wnęk i półek skalnych. Po drodze mijamy pionowo biegnące w kierunku dna rury. Na głębokości ok. 30m natrafimy na bardzo ciekawie wyglądające platformy wystające ze ściany niczym zwodzone mosty. Im głębiej schodzimy tym lepsza widoczność. Kierując się na lewo od wejścia na niewielkich głębokościach trafimy na podwodny taras porośnięty drzewkami gdzie jest mnóstwo ryb.

BAZA NURKOWA

Tuż przy zbiorniku funkcjonuje bardzo dobrze wyposażona baza nurkowa prowadzona przez miłego gospodarza Josta. Oczywiście można nabić butle powietrzem, nitroksem oraz gazami technicznymi. Baza prowadzi również serwis oraz szkolenia nurkowe. W bazie jest także bar. Nurkowanie odbywa się za opłatą – 10 euro.
Cała baza ma bardzo przyjazny i swojski klimat – poza tym ilekroć tam byłem to głównie spotykałem Polaków.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie (strona opracowana również w języku polskim) – www.techtauchen-sparmann.de

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Zaraz po wejściu do wody można napotkać na niewielkich głębokościach mnóstwo ryb – okoni, płoci w towarzystwie 2 dużych jesiotrów, które pięknie pozują do zdjęć – podpływają na wyciągnięcie ręki. Poza tym dorodne szczupaki, sumy, okonie, karpie.

ZAGROŻENIA

Bardzo głęboki akwen i zdecydowanie dla doświadczonych nurków. Pod wodą szybko robi się ciemno dlatego warto uzbroić się w dobre podwodne oświetlenie. Zaraz przy wejściu ściana opadająca na znaczną głębokość.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy istnieje możliwość zakwaterowania w bungalowach oraz można rozbić namioty. W bazie są również sanitariaty – wszystko utrzymane w czystości i nienagannym porządku. Cenniki, fotki i plany domków dostępne są na stronie: www.techtauchen-sparmann.de

GASTRONOMIA

W bazie jest bar gdzie mozna zakupić drobne przekąski.