OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2023

RODZAJ ZBIORNIKA
Zalana kopalnia siarki
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
42 metry
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku i głębokości od 5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
500 ha

Z tej strony akwenu dno – kilka, kilkanaście metrów od brzegu – dość gwałtownie opada aby po kilku minutach płynięcia osiągnąć głębokość 30 metrów.  Po wejściu do wody nurkowanie można rozpocząć od pływającej tutaj platformy. Od niej prowadzi zółta poręczówka, którą poruszamy się w prawą stronę. Żółta poręczówka rozpoczyna podwodny tor – od niej prowadzą kolejne poręczówki do podwodnych atrakcji. Inna opcja rozpoczęcia nurkowania to dopłynięcie po powierzchni do jednej z kilku zainstalowanych bojek i zanurzanie się po opustówce. Na podwodnym torze miejscami dno bardzo gwałtownie opada tworząc malownicze, prawie pionowe ściany. Poręczówki prowadzą do pozostałości poeksploatacyjnych wyrobiska jak fragmenty betonowego ogrodzenia, gruzowisk, rur. Pod wodą natrafimy również na keson, manekina płetwonurka, rower, oraz platformę szkoleniową.

W związku z tym, że nurkowisko zlokalizowane jest po przeciwległej stronie zbiornika – z dala od plaż i całego letniego ruchu przybuwających nad zbiornik ludzi – widoczność pod wodą z reguły będzie tutaj lepsza. Zimą oczywiście wizurka jest najlepsza i nurkowaliśmy do 32 metrów bez konieczności używania latarek !!! Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fakt, że dla amatorów głębszych nurkowań mamy stosunkowo niedługi czas nurkowania aby osiągnąć głębokość 30 metrów.

BAZA NURKOWA

Na miejscu funkcjonuje baza nurkowa – teren jest ogrodzony. Wjazd za opłatą. Baza jest na etapie rozbudowy i na chwilę obecną oferuje zaparkowanie kilku samochodów. W bliskim sąsiedztwie od wody znajdyje się barak, w którym można się przebierać. Na zewnątrz do baraku przylegają ławy do klarowania sprzętu oraz znajdują się tutaj również liczne wieszaki do zawieszenia skafandra lub ocieplacza. Dojście do wody  do baraku to zaledwie kilkanaście kroków po wygodnych betonowych schodkach. Na wprost wejścia do wody znajduje się pływająca platforma, od której odchodzi pierwsza żólta poręczówka. Wszystkie podwodne atrakcje są oporęczowane. Na powierzchni wody są bojki wskazujące najciekawsze miejsca. Na miejscu nie ma możliwości nabijania butli. Na terenie bazy brak jest sanitariatów.

DOJAZD

Ostatni odcinek dojazdu do bazy to kilka kilkometrów przejażdżki po betonowych płytach.. Finalny dojazd (200 metrówt) to stromo opadająca droga. Zimą przy obfitym opadzie śniegu lub oblodzeniu powrotny wyjazd zwykłą „osobówką” może być niemożliwy. Auto parkujemy zaledwie kilkanaście metrów od brzegu.

FAUNA I FLORA

Flora a zwłaszcza fauna to jeden z największych atutów tego miejsca. Akwen został obficie zarybiony wieloma gatunkami ryb – min.: okoniami, płociami, szczupakami, sumami oraz karpiem. W oresie letnim i jesiennym w litoralu podwodne życie jest bardzo bujne.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Brak.