Jezioro Krzemno (nazywane „Perełką” Pojezierza Drawskiego) to zbiornik o bardzo przejrzystej wodzie i piaszczystym dnie. Powierzchnia: 138,8 ha Długość maksymalna: 3660 m Szerokość maksymalna: 610 m Długość linii brzegowej: 9850 m Jezioro nie posiada wysp. Linia brzegowa jest jednak bardzo urozmaicona, głęboki półwysep dzieli jezioro na dwie części. Jezioro zachwyca swoją „dzikością”, brak jest tutaj ośrodków wypoczynkowych i stałych osad ludzkich. Jest trudno dostępne dla turystów. Korzystać z niego mogą praktycznie tylko kajakarze i wędkarze oraz nurkowie. Wędkarze mogą tu łowić z nielicznych pomostów lub łodzi. Jezioro to jest idealnym miejscem dla turystów poszukujących ciszy i spokoju, zdala od zgiełku i ruchliwych ośrodków wypoczynkowych.
Nurkowanie
Nurkowanie najlepiej rozpocząć przy niewielkim drewnianym pomoście ( patrz DOJAZD ).
Jest to najwęższe miejsca jeziora dzielące je jakgdyby na dwa zbiorniki. Prawy zbiornik jest zdecydowanie płytszy. Płynąc na prawo do pomostu na dnie natrafimy na bujne podwodne łąki porośnięte różnoraką roślinnością. Widoczność jest tutaj bardzo dobra a głębokość nie przekracza 5 m. Wśród bardzo bujnej roślinności uwija się mnóstwo ryb, głównie okonie, płocie, liny, oraz nierzadko spotkamy przyczajonego szczupaka. Jest też sporo raków. Polecamy również „pobuszować” na głębokości ok. 3 m, pomiędzy wystającymi z wody palami znajdującymi się na lewo od pomostu – zobacz fotka obok. Świetna widoczność w tym miejscu i sporo dużych okoni stwarza doskonałe warunki dla amatorów podwodnej fotografii. Podczas drugiego nurkownia penetrowaliśmy drugą, głębszą część jeziora ale na dnie nie ma zupełnie nic ciekawego oraz coraz trudniej spotkać jakiekolwiek ryby.
Brak bazy nurkowej. Najbliższe punkty nabicia butli to Czaplinek, Stare Drawsko, Drawsko Pomorskie.
Zaraz za Czaplinkiem jadąc w kierunku Złocieńca skręcamy w lewo w wąską asfaltową drogę na miejscowość Zawada. Po kilku kilometrach przejeżdżamy pod malutkim wiaduktem i wjeżdżamy do lasu. Po chwili docieramy do rozwidlenia – w tym miejscu w odległości 20 m mamy już jezioro. W prawo wciąż prowadzi asfaltowa dróżka – w lewo prowadzi leśna droga. Na tym rozwidleniu jest już dogodny dostęp do wody. Od tego „skrzyżowania” w prawo, prowadzi jeszcze jedna leśna droga, biegnąca praktycznie wzdłuż brzegu. Proponujemy ruszyć właśnie tą drogą, która po kilkuset metrach zaprowadzi nas do samej wody. W miejscu tym znajduje się niewielki drewniany pomost (fotka powyżej) gdzie można wygodnie sklarować sprzęt i rozpocząć nurkowanie. Nieopodal brzegu znajduje się w lesie malutka polanka, na której można rozbić namioty.
Dużo różnych gatunków ryb – jezioro bardzo chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Występują także licznie raki.
Możliwość występowania sieci kłusowniczych.
Wokół jeziora brak infrastruktury turystycznej. Nad brzegiem jeziora spotykaliśmy wypoczywających pod namiotami turystów na malutkich śródleśnych polankach.
Brak.