Ińsko to najpiękniejsze krajobrazowo jezioro na Pomorzu Zachodnim, położone wśród wzgórz morenowych zachodniej części Pojezierza Pomorskiego, w dorzeczu rzeki Iny, 122 m n.p.m. Lustro wody liczy 487 ha, a na jedną dużą wyspę i kilka maleńkich przypada 22,3 ha. Głębokość maksymalna – 41,7 m, średnia – 11,5 m. Maksymalna długość 5400 m, szerokość -2100 m. Linia brzegowa, nadzwyczaj bogato rozwinięta, wynosi ponad 28,5 km. Powierzchnia lustra wody, objęta roślinnością, wynosi 47 ha, co stanowi 7,8 % akwenu jeziora, a linia brzegowa jest w 83% zarośnięta roślinnością wynurzoną. Kształt jeziora jest nadzwyczaj skomplikowany i charakteryzuje się licznymi głębokimi zatokami, ostrymi półwyspami i cyplami wbiegającymi w taflę wody, przesmykami, wypłyceniami i stromo opadającymi głęboczkami. Bardzo charakterystyczna jest południowo – zachodnia część, oddzielona wąskim przesmykiem i drogą od właściwego jeziora i z tej racji uznawana przez wielu za oddzielne jezioro zwane Linówko. Warto wskazać jeszcze jeden głęboczek (36 m), znajdujący się niemal w centrum jeziora. Pozostałe głebokości Ińska można odczytać z izobat na załączonej mapce. Przezroczystość wody w jeziorze ocenia się na 6 – 8 m. Zimą i wczesną wiosną może ona być jeszcze większa. Przeciętna szerokość płycizn przybrzeżnych wynosi 20 m, następnie dno ostro załamuje się w głąb jeziora. Wystepują liczne progi podwodne.
Nurkowanie
Baza Dive Devil : dwie zatopione platformy szkoleniowe 4 m i 8 m. Od platformy na 8 m ciągnie się aleja zatopionych drzew która prowadzi do spoczywającego na 15 metrach wraku łodzi rybackiej. Wrak ma 8 m długości i 2 m szerokości oraz dorobioną dużą nadbudówkę. Nadaje się do szkoleń wrakowych.
Od tego wraku prowadzi poręczówka do kolejnej zatopionej łodzi. Obie platformy i wraki łodzi są oznaczone kolorowymi, dobrze widocznymi bojami a platformy dodatkowo połączono linami, które prowadzą również do pomostu na brzegu. Na prawo od pomostu w odległości około 100 m i na głębokości 7-10 m znajduje się skupisko olbrzymich głazów polodowcowych. Niektóre mają średnicę nawet 5 m. Z kolei na lewo od pomostu w przesmyku miedzy wyspą Sołtyski a plażą znajduje się wielka podwodna łąka gdzie na głębokości do 3 m można zobaczyć wspaniałą roślinność oraz wiele ryb wszelkich gatunków. Stojąc na brzegu przy bazie Dive Devil, patrząc na prawo, w oddali ujrzymy na powierzchni wody najdalej wysuniętą wielką boję. Pod nią na głębokości 21 m spoczywa wrak dużej łodzi. Wrak można penetrować od środka (tylko dla zaawansowanych ze względu na wąskie wejścia). Wrak prezentuje się naprawdę ładnie i z powodzeniem nadaje sie do prowadzenia kursów wrakowych. Ma tutaj też swoje stałe siedlisko miętus, którego mieliśmy okazję zobaczyć.
Ze względu na odległość od brzegu konieczne jest wypożyczenie łodzi desantowej z elektrycznym silnikiem.
Na miejscu można wypożyczyć różnego rodzaju sieci do przeprowadzania pod wodą ćwiczeń z wycinania.
Informacje o wszystkich atrakcjach jeziora, mapki, fotki – uzyskacie na miejscu od pracowników Dive Devil.
Na Ińsku naprawdę warto zanurkować !!! – podczas naszego pobytu na pojezierzu drawskim w lipcu większość „nurkowych” jezior przechodziła zakwit wody i widoczność pogarszała się, natomiast na jeziorze Ińsko wizurka była zdecydowanie najlepsza.
Baza nurkowa Szczecińskiego Centrum Nurkowego DIVE DEVIL znajduje się na terenie pola namiotowego w Ińsku przy ulicy Spacerowej 1. W hangarze usytułowanym nad samym brzegiem jeziora funkcjonuje szkoła nurkowania, wypożyczalnia sprzętu nurkowego i wodnego. Można tam także nabić butle powietrzem, wysuszyć sprzęt, dokonać drobnych napraw sprzętu oraz skorzystać z usług przewodnika i instruktora nurkowego.
Baza SCN DIVE DEVIL czynna jest od maja do końca września 24 godziny na dobę a od października do końca kwietnia w weekendy. Na terenie bazy znajduje się duży pomost z plażą, z których można bez problemów dostać się do wody.
Za nurkowania baza nie pobiera żadnych opłat.
Sandacze, węgorze, szczupaki, liny, leszcze, miętusy, okonie, oraz rzadsze gatunki ryb – sielawa i sieja.
Przy bazie nurkowej jest przystań sprzętu pływającego, więc przy wynurzaniu należy uważać na dopływające do pomostów żaglówki i kajaki.
Nocować można w barakowozie i namiotach wojskowych należących do SCN DIVE DEVIL. Można również rozbić namiot na polu namiotowym lub wynająć całoroczny domek letniskowy w sąsiadującym z bazą nurkową ośrodku wypoczynkowym ,,KROKUS” i Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym Łączności. Oba czynne przez cały rok.
Wyżywienie od maja do końca września na miejscu w ww ośrodkach za bardzo przyzwoitą cenę i bardzo smaczne. Do dyspozycji są też całoroczne restauracje ,,SREBRNA RYBKA” i ,,BOLERO” gdzie serwują bardzo dobre dania, szczególnie z ryb. Obie znajdują się w centrum Ińska w odległości 1 km od bazy DIVE DEVIL.