OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Rzeka
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
12 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Zależna od opadów - od 0 do ponad 20 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Rzeka ta wypływa z Alp Salzburskich i ma 153 km długości. W sprzyjających warunkach jest to bardzo interesujące miejsce do nurkowania. Nurkowania organizowane są przez jedną z dwóch, niedaleko położonych od siebie baz nurkowych. W bazie nurkowej Atlantis zostajemy (za pomocą tablicy poglądowej) dokładnie zapoznani z trasą naszego nurkowania oraz jesteśmy zapewniani o czekających na nas podwodnych atrakcjach. Rzeka posiada liczne powalone konary, podwodne głazy, ciekawe formacje skalne tworzące groty, wnęki, nawisy itp. Podobno są też zatopione jakieś budynki. Na pokazywanych w bazie fotkach wszystko wyglądało naprawdę imponująco. Niestety mieliśmy pecha – widoczność była w granicach 1,5 metra, miejscami do 2 m, i niewiele zobaczyliśmy z tego o czym słyszeliśmy. Za opłatą (6 euro od osoby) pracownik bazy zawozi nurkującą grupę na miejsce i wskazuje miejsce wejścia do wody.
Niestety trasa nurkowania zaczyna się z prądem rzeki w kierunku wyspy a później wracając pod wodą lub na powierzchni trzeba walczyć, z miejscami silnym (było naprawdę ciężko), nurtem.
Aby zaoszczędzić sobie wyczerpującej walki z prądem w drodze powrotnej, można wyjść z wody na wysokości wyżej wspomnianej wysepki i powrócić do samochodu pieszo.

BAZA NURKOWA

Najbliższa baza o nazwie Atlantis znajduje się na lewym brzegu rzeki, 10 minut drogi samochodem do miejsca z którego wchodzi się do wody. Najczęściej nurkowania organizowane są w pobliżu wspomnianej już wysepki. Na specjalne życzenie i oczywiście za większą odpłatnością baza oferuje również 2 kilometrowy spływ po uprzednim wywiezieniu łodzią uczestników w górę rzeki. Należy być ostrożnym przy regulowaniu płatności przed nurkowaniem. Pomimo, że rzeka Traun jest bardzo atrakcyjnym miejscem nurkowym, to przy zbyt wysokim stanie wody i takiej widoczności jaką żeśmy zastali wchodzenie do wody mija się całkowicie z celem.Właściciele bazy z pewnością orientują się jakie warunki panują w danej chwili na rzece ale oczywiście o tym nie informują. Najpierw pobierają opłatę a następnie zawożą na miejsce. Dlatego bardzo dokładnie przed planowanym tam nurkowaniem należy wypytać się o aktualną widoczność pod wodą.
Więcej informacji – www.atlantis-eberschwang.at

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Według zapewnień szefa bazy mieliśmy zobaczyć potężnych rozmiarów liczne szczupaki, pstrągi i inne gatunki ryb. Według relacji nurkujących osób, które odwiedziły ten rejon, znalezionych na naszych rodzimych stronach internetowych, rzeka ta faktycznie słynie z potężnych okazów, które co chwilkę można spotkać pod wodą. Niestety nam udało sie zobaczyć zaledwie kilka niewielkich okoni.

ZAGROŻENIA

Uwaga :
Należy dokładnie trzymać się zaplanowanej trasy nurkowania i zakończyć je z chwilą dotarcia do pokazywanej przez pracowników bazy na mapce wysepki. Dalsze płynięcie z nurtem jest niebezpieczne gdyż poniżej wysepki (ok. 200 m) rzeka przegrodzona jest tamą z elektrownią !!!

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Brak.