OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
114 metrów
WYSOKOŚĆ n.p.m.
538 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - od 10 do 20 metrów
POWIERZCHNIA
1350 ha

Kolejne przepiękne jezioro regionu Salzkammergut o powierzchni 13.5 km kw. położone 538 m nad poziomem morza.
   Najlepsze warunki do nurkowania panują tutaj wiosną i jesienią. W lecie jezioro oblegane jest przez tysiące turystów i natężenie ruchu wodnego (statki turystyczne, żaglówki, łodzie, windsurferzy) jest ogromne.
   Jeśli chodzi o podwodne atrakcje i wybór odpowiedniego miejsca do nurkowania najlepiej jest zasięgnąć opinii, w którejś z lokalnych baz nurkowych. Możemy być pewni, że otrzymamy tam mnóstwo praktycznych informacji wraz z mapką jeziora i opisem najbardziej ciekawych miejsc.
Podobnie jak w Attersee w zasadzie nurkować można w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Należy jednak pamiętać, że w Wolfgangsee w niektórych miejscach można tylko nurkować w określonych sezonach. Tutaj również w odszukiwaniu miejsc nurkowych bardzo przydatne są przydrożne niebieskie tabliczki z cyframi. Parkingi, z których łatwo dostaniemy się do wody zlokalizwane są tuż przy jezdni biegnącej wzdłuż linii brzegowej jeziora i z łatwością jadąc samochodem dostrzeżemy grupy nurków na poboczu drogi.
Uwaga – aby nurkować w Wolfgangsee obowiązkowo należy wykupić w którejś bazie nurkowej karnet ARGE
.

Poniżej  krótki opis najpopularniejszych stanowisk w Wolfgangsee.

1. Fürbergbucht/ Falkensteinwand– w tym regionie możemy pod wodą zobaczyć piękne pionowe podwodne ściany, z różnego rodzaju występami skalnymi. Należy pamiętać, że obowiązuje tutaj zakaz nurkowania od 15 marca do 10 maja ze względu na odbywające się tutaj o tej porze tarło ryb.

2. Franzosenschanze – nurkowisko zlokalizowane wzdłuż długiego parkingu pomiędzy tabliczkami „31.1 km” i „31.9 km” jadąc od miejscowości St. Gilgen wzdłuż południowego brzegu jeziora. Jest to bardzo popularne miejsce i z reguły zawsze spotkamy tutaj nurkujące osoby. Dostęp do wody jest bardzo dobry z dużym parkingiem i obszernym terenem z ławeczkami gdzie można wygodnie sklarować sprzęt. Po wejściu do wody po betonowych schodkach i zanurzeniu się należy płynąć na wprost aż osiągniemy głębokość 28 metrów. Następnie należy popłynąć w prawo i po chwili na podwodnym pagórku ujrzymy samotnie stojącą statuetkę nazywaną przez miejscowych nurków „Madonną”. Płynąc dalej po chwili natrafimy na pionową ścianę opadającą na głębokość ponad 40 m. Po minięciu ścianki dotrzemy wreszcie do „głazowiska” – porozrzucane po dnie samotne potężne głazy robią wrażenie.
Ciekawostką jest, że przy silnym wietrze w jeziorze na głębokości ok. 10 m odczuwalne jest wyraźne działanie podwodnych prądów.
Od 15 września do 15 kwietnia nurkowanie w tym rejonie jest zabronione

3. Fürberg – tutaj można trafić na wiele drzew leżących na stosunkowo płytkiej wodzie.

BAZA NURKOWA

Najlepiej skorzystać z baz nurkowych zlokalizowanych wokół jeziora Attersee.
„Austrian Divers” – w pierwszej kolejności polecamy 5-gwiazdkowe centrum PADI prowadzone przez sympatyczną Christine Acker. Centrum znajduje sie w miejscowości Unterach położonym na południowym krańcu jeziora. Jak na tak malutką miejscowość centrum imponuje bardzo szerokim asortymentem sprzętu nurkowego jaki można w nim zakupić oraz jakością oferowanych usług – natychmiastowy serwis, szybkie nabijanie butli (bank powietrza), miła i fachowa obsługa.

Przez cały rok funkcjonuje również baza Nautilus w miejscowości Weyregg. tel. (0335) 525-984, www.nautilus.at

DOJAZD

Jezioro to leży w bliskim sąsiedztwie z jeziorem Attersee i Mondsee.

FAUNA I FLORA

Podobno w jeziorze jest sporo ryb – często spotykaliśmy piękne miętusy.

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest bardzo głęboki i nurkowie rekreacyjni powinni pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
W mieście Graz znajduje się komora dekompresyjna – tel. +43 (316) 385 28 03 lub tel. alarmowy 144.

ZAKWATEROWANIE

Na miejscu można znaleźć liczne pensjonaty i kwatery agroturystyczne. Poza sezonem jest dużo wolnych miejsc. Podczas wielokrotnych wypraw nurkowych do Austrii, zawsze korzystaliśmy z pensjonatu „Seegut Kübler” u pani Christiny Baldinger.
Adres: Ort am Mondsee 30
4866 Unterach am Attersee, telefon +436647986338 Bardzo dobre warunki po przystępnych cenach. Mieliśmy w pensjonacie specjalne ogrzewane pomieszczenie, w którym mogliśmy przechowywać i wysuszyć sprzęt nurkowy. Pensjonat jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.

GASTRONOMIA

Brak.