OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2009

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
170 metrów
WYSOKOŚĆ n.p.m.
467 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - 10 do 20 metrów
POWIERZCHNIA
4700 ha

Przepiękne jezioro Attersee położone jest w samym centrum regionu Salzkammergut. Ma 20 km długości, 4 km szerokości. Rozciąga się na powierzchni 47 km kw. i posiada linię brzegową o długości ok. 50 km.
Najlepsze warunki do nurkowania panują tutaj wiosną i jesienią.
   Jeśli chodzi o podwodne atrakcje i wybór odpowiedniego miejsca do nurkowania najlepiej jest zasięgnąć opinii, w którejść z lokalnych baz nurkowych. Możemy byc pewni, że otrzymamy tam mnóstwo praktycznych informacji wraz z mapką jeziora i opisem najbardziej ciekawych miejsc.
 Uwaga – aby nurkować w Gosausee obowiązkowo należy wykupić w którejś bazie nurkowej karnet ARGE.

Poniżej przedstawiamy (kierując się z południa na północ wzdłuż wschodniego brzegu) krótki opis najpopularniejszych stanowisk w Attersee.

1. Wandl – parking przy tabliczce nr „23.2”. Po wejściu do wody płyniemy na wprost i na 8 m znajduje sie platforma. Kierując się na lewo od platformy na głębokości 15 m leży wrak samochodu nieznanaej marki. Płynąc wciąż w lewo na 21 m znajduje się kadłub niewielkiej łódki.

2. Schwarze Brücke (Czarny Most) – parking przy tabliczce „11.7”. 4 km na północ od miejscowości Seefeld. Tutaj znajduje się po lewej stronie ulicy malutka wnęka gdzie parkujemy samochód. Po kilku krokach znajdujemy sie już w wodzie. Płynąc na wprost na 8 metrach natrafiamy na wrak małej łódki. Tutaj znajduje się również atrakcyjna, opadająca na 55 m, ściana. I tutaj należy zachować szczególną ostrożność gdyż wkrótce, płynąc wzdłuż tej ściany, dno zaczyna opadć na głębokość ponad 100 m !!!
Jest to świetne miejsce dla nurków technicznych ale miejsce to niestety cieszy się złą sławą z powodu licznych wypadków śmiertelnych.

3. Unterwasser Wald (Podwodny Las) – na północ od miejscowości Weyregg, niewielki parking „3.4” po prawej stronie ulicy. Po zaparkowaniu samochodu przechodzimy na drugą stronę jezdni i schodzimy (ok. 10 m) na prawo w dół małą ścieżką i jesteśmy nad brzegiem jeziora. Po wejściu do wody płyniemy na lewo i po około 2-3 minutach docieramy do „podwodnego lasu”. Są to oczywiście pojedyncze, stojące majestatycznie lub powalone drzewa znajdujące sie na głębokości 15-25 m. Rozmiary niektórych pni są czasem naprawdę imponujące i warto odwiedzić to miejsce.

4. Twin Towers – nazwa miejsca pochodzi od dwóch stojących pod wodą drzew na głębokości 18 metrów.
Parking przy tabliczce „10.2”. Pod wodą na głebokości 12 metrów napotkamy wrak niewielkiej łódki. Mozna zobaczyć sporo porozrzucanych na dnie konarów i głazów.

BAZA NURKOWA

Nurkowiska położone są głównie wzdłuż wschodniego brzegu. Wokół jeziora rozmieszczonych jest kilka dobrze wyposażonych baz nurkowych gdzie można oprócz powietrza, nabić nitroks i trimiks. Większość baz ma charakter sezonowy.
Austrian Divers” – w pierwszej kolejności polecamy to 5-gwiazdkowe centrum PADI prowadzone przez sympatyczną Christine Acker. Centrum znajduje sie w miejscowości Unterach położonym na południowym krańcu jeziora. Jak na tak malutką miejscowość centrum imponuje bardzo szerokim asortymentem sprzętu nurkowego jaki można w nim zakupić oraz jakością oferowanych usług – natychmiastowy serwis, szybkie nabijanie butli (bank powietrza), miła i fachowa obsługa.

Przez cały rok funkcjonuje również baza Nautilus w miejscowości Weyregg. tel. (0335) 525-984, www.nautilus.at

DOJAZD

W zasadzie nurkować można w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Większość jednak nurkowisk znajduje się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Jadąc drogą przylegającą do samego jeziora, bez trudu odnajdziemy wszystkie najciekawsze miejsca. Są one oznaczone wielkimi przydrożnymi tablicami informacyjnymi dla nurków (zjęcie obok). Wystarczy się przy takiej tablicy się zatrzymać a znajdziemy na niej mapę nurkowiska z naniesionymi głębokościami i opisem wszyskich atrakcji czekających na nas pod wodą. Zwracajmy również uwagę na małe, niebieskie, przydrożne tabliczki z cyframi, które również są pomocne w odnajdywaniu intersujących nas stanowisk. Dodatkową wskazówką może być obecność nurków szykujących swój sprzęt na na małych parkingach przy poboczu jezdni. Od nich też z pewnością uzyskamy wiele dodatkowych i przydatnych informacji. Jest to ciekawy widok kiedy jadąc wzdłuż brzegu jeziora co chwilę spotykamy tego typu grupki wchodzące praktycznie wprost z ulicy do wody.

FAUNA I FLORA

Jezioro stanowi siedlisko różnych gatunków ryb – zwłaszcza sporych rozmiarów szczupaków, węgorzy, pstrągów i miętusów.

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest bardzo głęboki i nurkowie rekreacyjni powinni pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
W mieście Graz znajduje się komora dekompresyjna – tel. +43 (316) 385 28 03 lub tel. alarmowy 144.

ZAKWATEROWANIE

Na miejscu można znaleźć liczne pensjonaty i kwatery agroturystyczne. Poza sezonem jest dużo wolnych miejsc. Na miejscu można znaleźć liczne pensjonaty i kwatery agroturystyczne. Poza sezonem jest dużo wolnych miejsc. Podczas wielokrotnych wypraw nurkowych do Austrii, zawsze korzystaliśmy z pensjonatu „Seegut Kübler” u pani Christiny Baldinger.
Adres: Ort am Mondsee 30
4866 Unterach am Attersee, telefon +436647986338 Bardzo dobre warunki po przystępnych cenach. Mieliśmy w pensjonacie specjalne ogrzewane pomieszczenie, w którym mogliśmy przechowywać i wysuszyć sprzęt nurkowy. Pensjonat jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.

GASTRONOMIA

Brak.