OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
68 metrów
WYSKOŚĆ n.p.m.
481 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Słabsza od pozostałych jezior w tym regionie - od 5 do 8 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Kolejne przepiękne jezioro regionu Salzkammergut o długości 7 km i szerkości 2.7 km, położone 481 m nad poziomem morza.
   Wody Mondsee są mniej przejrzyste niż pozostałych jezior. Podobnie jak w przypadku pozostałych jezior tego regionu, najlepiej nurkować tutaj wiosną i jesienią. W lecie jezioro oblegane jest przez tysiące turystów i natężenie ruchu wodnego (żaglówki, łodzie, windsurferzy) jest ogromne. Jezioro to jest rzadziej odwiedzane przez nurków ze względu na gorszą przejrzystość wody. My wykonaliśmy tylko jedno nocne nurkowanie w tym jeziorze. Niestey tuż przy brzegu pod wodą natrafliśmy na sporą liczbę róznego rodzaju śmieci (min. opony samochodowe). Nie mniej jednak co chwilę spotykaliśmy węgorze. Jeśli chodzi o podwodne atrakcje i wybór odpowiedniego miejsca do nurkowania najlepiej jest zasięgnąć opinii, w którejś z lokalnych baz nurkowych.
Podobnie jak w Attersee w zasadzie nurkować można w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Tutaj również w odszukiwaniu miejsc nurkowych bardzo przydatne są przydrożne niebieskie tabliczki z cyframi. Parkingi, z których łatwo dostaniemy się do wody zlokalizwane są tuż przy jezdni biegnącej wzdłuż linii brzegowej jeziora i z łatwością jadąc samochodem dostrzeżemy grupy nurków na poboczu drogi.
Uwaga – aby nurkować w jeziorach regionu Salzkammergut obowiązkowo należy wykupić w którejś bazie nurkowej karnet ARGE.

BAZA NURKOWA

„Austrian Divers” – w pierwszej kolejności polecamy 5-gwiazdkowe centrum PADI prowadzone przez sympatyczną Christine Acker. Centrum znajduje sie w miejscowości Unterach położonym na południowym krańcu jeziora. Jak na tak malutką miejscowość centrum imponuje bardzo szerokim asortymentem sprzętu nurkowego jaki można w nim zakupić oraz jakością oferowanych usług – natychmiastowy serwis, szybkie nabijanie butli (bank powietrza), miła i fachowa obsługa.

DOJAZD

Jezioro to leży w bardzo bliskim sąsiedztwie jeziora Attersee.

FAUNA I FLORA

Jezioro stanowi siedlisko różnych gatunków ryb – zwłaszcza sporych rozmiarów szczupaków, pstrągów i miętusów. Polecamy nurkowania nocą, kiedy na niewielkich głębokościach (ok. 5m) spotykaliśmy bardzo dużo węgorzy

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest bardzo głęboki i nurkowie rekreacyjni powinni pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
W mieście Graz znajduje się komora dekompresyjna – tel. +43 (316) 385 28 03 lub tel. alarmowy 144.

ZAKWATEROWANIE

Na miejscu można znaleźć liczne pensjonaty i kwatery agroturystyczne. Poza sezonem jest dużo wolnych miejsc. Podczas wielokrotnych wypraw nurkowych do Austrii, zawsze korzystaliśmy z pensjonatu „Seegut Kübler” u pani Christiny Baldinger.
Adres: Ort am Mondsee 30
4866 Unterach am Attersee, telefon +436647986338 Bardzo dobre warunki po przystępnych cenach. Mieliśmy w pensjonacie specjalne ogrzewane pomieszczenie, w którym mogliśmy przechowywać i wysuszyć sprzęt nurkowy. Pensjonat jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.

GASTRONOMIA

Brak.