KAMIENIOŁOM PIAST
Jest to piękny zbiornik o dość dużej powierzchni. Powstał na skutek zalania kopalni odkrywkowej margli.
W chwili obecnej jest to najciekawszy zbiornik na terenie Opola.
Pomimo dużych rozmiarów bezpośredni dostęp samochodem do wody jest tylko jeden. Na parkingu stoi tabliczka z mapą zbiornika, przygotowaną dla nurków. Tuż koło niej są betonowe ławki, na których można klarować sprzęt. Są również przygotowane stojaki do rozwieszania skafandrów.
Z parkingu do wody prowadzi krótka droga. Zaraz po wejściu do zbiornika i zanurzeniu pojawia się poręczówka. Płynąc w lewo natrafimy na sporej długości rurę, przez którą da się przepłynąć. Tutaj też znajdują się podwodne łąki wśród których uwija się sporo ryb – na nocnym nurkowaniu najczęściej spotykaliśmy sumika karłowatego. Kierując się od wejścia prawą poręczówką dopłyniemy do platformy szkoleniowej. Dno akwenu w tym miejscu posiada urozmaicony kształt w postaci wygrzbieceń i wąwozów. Pod wodą natrafimy także na zatopione drzewa. Jedna z poręczówek prowadzi do odległego a zarazem najciekawszego miejsca na głębokości ok. 14 m, którym jest gruzowisko popularnie określane przez nurków „domkiem”. Jest także zatopiony Fiat 126.
Ze względu na dobrą przejrzystość wody, niewielką głębokość jak i brak jakichkolwiek zagrożeń – zbiornik ten polecany jest zwłaszcza początkującym nurkom.
Na miejscu brak bazy nurkowej. Butle można nabijać w kilku opolskich centrach nurkowych.
Dostęp do wody jest bardzo dobry. Możemy dojechać samochodem prawie nad samą wodę i tutaj znajduje się plac wystarczająco duży aby zaparkować i wygodnie sklarować sprzęt.
Zbiornik obfituje w przeróżnego rodzaju rośliny i zwierzęta – płoć, wzdręga, okoń, lin, szczupak, węgorz, sumik karłowaty, jazgarz, sum, karaś srebrzysty, jaź, kleń, raki.
Brak.
Brak.
Brak.