Pomimo nazwy „Groszowice”, bardziej znany jest jako „Kamionka” lub „Bolko”. Jest to piękny zbiornik o dość dużej powierzchni. Powstał na skutek zalania kopalni odkrywkowej margli, podczas wielkiej i pamiętnej powodzi jaka nawiedziła te rejony w lipcu 1997 roku.
W chwili obecnej stanowi ogromną atrakcję dla płetwonurków i koniecznie trzeba go odwiedzić.
Akwen urzeka bardzo bujnym podwodnym życiem, ciekawym ukształtowaniem dna oraz zatopionymi przedmiotami – pozostałymi po działalności eksploatacyjnej. Tak więc stojąc na małym pomoście zwróceni twarzą w kierunku wody umownie możemy podzielić zbiornik na 2 części. Prawa część zbiornika jest najgłębsza. Tutaj jest zatopiona koparka, domek strzałowego, urządzenie do kruszenia kamieni, transformator. Można także ujrzeć wpływ niszczycielskiej siły fali powodziowej, która przetaczając się przez ten teren pozostawiła pod wodą połamane betonowe słupy oraz zawieszone w toni dawne torowisko.
W lewej części zbiornika, na której zlokalizowana jest betonowa wyspa, pod wodą są fantastycznie wyglądające zatopione drzewa (tzw. mały i duży las) porośnięte różnego rodzaju roślinnymi i zwierzęcymi organizmami. W akwenie znajdziemy również podwodne łąki.
Na miejscu brak bazy nurkowej. Butle można nabijać w kilku opolskich centrach nurkowych.
Zbiornik znajduje się w dzielnicy Opola – Opole Groszowice. O dojazd najlepiej zapytać napotkanych mieszkańców Opola. Dostęp do wody jest bardzo dobry. Możemy dojechać samochodem nad samą wodę i tutaj na małej plaży zaparkować. Na brzegu znajduje się mały pomost, wygodny do sklarowania sprzętu do nurkowania.
Zbiornik obfituje w przeróżnego rodzaju rośliny i zwierzęta. Ciekawostką jest, że spotkać tutaj można rośliny charakterystyczne tylko dla jezior Suwalszczyzny jak rdestnica grzebieniasta i prząstka pospolita. W głównej mierze spotykamy wywłócznika.
Oprócz wielu gatunków ryb głównym mieszkańcem jest malutki małż, racicznica zmienna, odpowiedzialny za filtrowanie wody. Bardzo liczne skupiska tego małża pokrywają drzewa i podwodne przedmioty. Licznie również występuje gąbka słodkowodna, która porastając gałęzie zatopionych drzew i krzewów, przybiera bardzo ciekawe formy.
Początkującym płetwonurkom może sprawiać niewielką trudność poruszanie się pomiędzy zatopionymi zadrzewieniami.
Brak.
Brak.