OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
29,5 metrÓW
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku i głębokości od 5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
217 ha

Jezioro Narty – Świętajno jest najczystszym jeziorem Mazur Południowych i jednym z najczystszych Pojezierza Mazurskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 217 ha, długość 2200 m, szerokość 1200 m, długość linii brzegowej 6450 m, głębokość maks. 29,5 m. Woda w jeziorze w ciągu całego roku niezmiennie zachowuje bardzo dużą przejrzystość, jest zimna i dobrze natleniona. W lecie jezioro jest znanym kąpieliskiem i miejscem wypoczynku turystów z całej Polski. Brzegi otaczające jezioro są zróżnicowane – od płaskich do stromych.
Wzdłuż południowego brzegu jeziora biegnie szosa Szczytno – Nidzica. Od strony zachodniej droga z Warchał do Brajnik. Dno i partie przybrzeżne jeziora twarde – piaszczyste lub żwirowato – piaszczyste bez większych nalotów mułu. Ławica przybrzeżna od strony zachodniej dość długa stopniowo opadająca w kierunku środka jeziora, przy brzegach wyższych jeziora – krótsza.
Atrakcje – bardzo dobra widoczność praktycznie przez cały rok. Najlepiej zanurkować od strony bazy Nurtur. Miejsca nurkowe są obojkowane i pod wodą oporęczowane. Spotkamy tutaj platformy, zatopione 2 wraki samochodów i łodzi, olchowy gaj w postaci stojących pod wodą drzew na głębokości 5-10 m. Wśród ich gałęzi bardzo często przebywają liczne stada okoni lub płoci.
Pięknie się prezentują bujne podwodne łąki, które są siedliskiem ogromnej liczby raków i różnych gatunków ryb.

BAZA NURKOWA

Baza „Partnur – Nartnur ” znajdująca się na terenie O.W. „Rusałka” w miejscowości Warchały. Jest to letnia baza warszawskiego centrum nurkowego „Akademia Podwodna”. Baza znajduje się nad samą wodą ale należy pamiętać, że wjazd samochodem na jej teren jest płatne – 5 zł. Za umożliwienie nurkowania z terenu bazy należy uiścić opłatę wysokości 10 zł.
Baza oferuje kursy nurkowania, nabijanie butli, wypożyczanie sprzętu. Szczegółowe informacje uzyskasz pod adresem: www.akademiapodwodna.pl

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Roślinność wodna jest rozwinięta w niewielkim stopniu, tylko niektóre partie jeziora porośnięte są twardą roślinnością wodną wynurzoną – oczeretami. Roślinność zanurzona słabo rozwinięta, występuje jedynie wzdłuż oczeretów i górek podwodnych. Jezioro według klasyfikacji rybackiej należy do typu sielawowego z bogatą ichtiofauną charakterystyczną dla tego typu jeziora z sielawą i sieją na czele. Ponadto w jeziorze występują okoń, szczupak, miętus, węgorz, stynka, ukleja, płoć, leszcz, krąp, wzdręga i lin.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie na terenie ośrodka wypoczynkowego „Rusałka” w Warchałach.

GASTRONOMIA

Brak.