OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
39 metrów
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku i głebokości 4-6, zimą do 10 metrów
POWIERZCHNIA
116 ha
Dane morfometryczne: powierzchnia – 116,54 ha, powierzchnia wysp – 0,1 ha, głębokość maksymalna – 39,5 m, długość maksymalna – 4020 m, szerokość maksymalna – 415 m, wysokość położenia – 148,20 m n.p.m. W północnym krańcu jezioro łączy się rowem z jeziorem Arwiny, a w południowym z Łączkiem. W części południowej, niedaleko ujścia do kanału łączącego obydwa jeziora leży mała wysepka. Brzegi jeziora są wysokie i strome, porośnięte wokół lasem. Dno i partie przybrzeżne są przeważnie piaszczyste i żwirowato-piaszczyste, tylko w nielicznych płytszych miejscach częściowo zamulone. W wielu miejscach przy brzegach zalegają w wodzie powalone drzewa. Istnieją dwa głęboczki – 39,5 m w części północnej i 25 m w części południowej – na północ od wysepki. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.
Atrakcje – pod wodą znajdują się zatopione platformy szkoleniowe, połączone poręczówkami oraz wrak samochodu. Miejsca te sa zaznaczone bojkami. Wchodząc do wody od strony bazy i płynąc na prawo wzdłuż brzegu, po pokonaniu dystansu ok. 200 m (wpław trochę męczące ale można wypożyczyć łódź), po zanurzeniu natrafimy na atrakcyjną pionową ściankę opadającą do głębokości ok. 25m (tutaj widoczność znacznie się poprawia). W drodze powrotnej natrafimy na powalone konary drzew oraz pionowe pale powbijane w dno jeziora. Opisywane atrakcje dotyczą wejścia do wody z terenu ośrodka „NEMO”.

BAZA NURKOWA

Ośrodek Wypoczynkowy Nemo – nad brzegiem jeziora znajduje się ośrodek „NEMO„. Tutaj istnieje możliwość nabicia butli.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Występują tutaj takie gatunki jak: leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, wzdręga, węgorz, miętus i inne. Choć jezioro ma charakter sielawowy, sieja i sielawa występuje tu śladowo. Często można spotkać raki. Naprawdę warto zanurkować nocą, gdzie w strefie przybrzeżnej wśród powalonych konarów drzew a także w pobliżu kąpieliska uwija się mnóstwo ryb różnych gatunków.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Ośrodek Wypoczynkowy Nemo
Ośrodek „KULKA” w Kulce.

GASTRONOMIA

Ośrodek Wypoczynkowy Nemo
Ośrodek „KULKA” w Kulce.