OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom kwarcytu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
17 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Średnia 3-4 metry, jesienią i zimą do 8 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Zbiornik powstał na skutek zalania kopalni kwarcytu. Pomimo niewielkich rozmiarów akwen ten jest wart uwagi.
Pod wodą na głębokości ok. 5 – 6 m znajduje się spora ilość zalanych drzewek. Początkującym nurkom mogą one nastręczać pewne trudności podczas poruszania się pomiędzy nimi. W dalszej części zbiornika natrafia się na pionowe ściany, na których można zaobserwować imponujące, kilkumetrowej długości „wiszące brody” utworzone z glonów. Na dnie (niestety tutaj widoczność jest najsłabsza) można również spotkać pozostałości sprzętu po działalności wydobywczej, min. potężne opony poukładane w małe skupiska, które ciekawie urozmaicają podwodny pejzaż. Niedaleko miejsca wejścia do wody znajduje się na dnie platforma. Stojąc na brzegu nie jesteśmy w stanie dostrzec drugiego akwenu o podobnej głębokości ale o wiele mniej urozmaiconego. Aby się tam dostać należy przepłynąć na drugi koniec pierwszego zbiornika, wyjść z wody (co wcale nie jest łatwe ze względu na grzązki teren) i pokonać ze sprzętem odcinek ok. 30-40 m. Może to być alternatywne rozwiązanie w sytuacji gdy widoczność na pierwszym zbiorniku jest bardzo słaba. Zdarzało się, że drugi zbiornik w tym samym czasie oferował dla nas bardzo dobre warunki (ale niestety niewiele jest tam do oglądania).

BAZA NURKOWA

Brak. Uwaga !!!
W zbiorniku można nurkować tylko po uzyskaniu zgody dyrektora tamtejszego kamieniołomu. W przeciwnym razie na miejscu wkrótce pojawi się ochrona lub straż miejska i możemy zostać ukarani grzywną.

DOJAZD

Od Kielc należy się kierować drogą wylotową nr 73 na Warszawę. Po przejechaniu 3 km i minięciu tablicy miejscowości „Wiśniówka” należy przy głównej trasie po prawej stronie wypatrywać tablicy z nazwą kopalni kwarcytu. Tutaj należy skręcić w prawo i kamienistą drogą kierować się do góry w kierunku kopalni. Po przejechaniu ok. 300 metrów, po lewej stronie trafiamy na zbiornik. Pozostaje jeszcze pokonanie pieszo dystansu ok. 50 metrów (dróżka o dość stromym nachyleniu – nieco uciążliwe).

FAUNA I FLORA

Największym mankamentem tego zbiornika jest to, że poza drobnymi żyjątkami nie spotkamy tutaj żadnych ryb.

ZAGROŻENIA

Początkującym płetwonurkom może sprawiać niewielką trudność poruszanie się pomiędzy zatopionymi zadrzewieniami.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Brak.