OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2021

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom wapienia.
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
12 metrów
WIDOCZNOŚĆ
2 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
3 ha

Akwen wodny (nazywany również BALATONEM) położony w samym centrum miasta Trzebinia w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Woda o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha. Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami. W sezonie letnim funkcjonuje jako kąpielisko miejskie (przy wjeździe pobierana jest opłata) i oblegane jest przez tłumy ludzi. Zbiornik jest mały i można go bez problemu opłynąć podczas jednego nurkowania. Pod  wodą można znaleźć resztki torów i szczątki wagoników, są niewielkie drzewa, wrak samochodu, posągi oraz wielkie kontenery, przez które można przepływać i penetrować je wewnątrz.
Dostęp do wody jest bardzo dobry.

BAZA NURKOWA

Na miejscu funkcjonuje baza nurkowa Octopus. Oczywiście jest możliwość nabijania butli (na razie tylko powietrze). Szef bazy – Krzysiek – gwarantuje profesjonalną obsługę oraz wyborną atmosferę. Na terenie bazy znajdują się kontenery, gdzie wygodnie się przebierzemy i sklarujemy nasz sprzęt. Kontenery posiadają oświetlenie, więc bez problemu przygotujemy się do nocnych nurkowań. Oprócz tego są tutaj stoły do klarowania sprzętu. Od bazy do wody mamy do pokonania zaledwie 50 metrów. Wejście do wody jest bardzo wygodne – wybetonowane.

Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest to, że można skorzystać ze znajdującego sie tutaj kąpieliska. Kapielisko w postaci pływających pomostów posiada podwieszone, wykonane z grubej siatki dno znajdujące się na 4 metrach głębokości – można skorzystać dla zrobienia nurkowego intro lub w celach szkoleniowych. W jednym z kontenerów znajduje się pomieszczenie do prowadzenia zajęć z teorii nurkowania. Zobacz film.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Trzebinia to doskonałe miejsce dla amatorów podwodnej fotografii. Spotkamy tutaj potężne szczupaki, sumy, karpie i karasie.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

W sezonie letnim funkcjonuje tutaj kilka barów, oferujących różnego rodzaju przekąski oraz napoje.