OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
46 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - od 5 do 12 metrów
POWIERZCHNIA
1036 ha

Jest to największe jezioro na terenie Wielkopolski o powierzchni 1036 ha. Ze względu na rozkład głębokości można je podzielić na dwie części. Część południowa jeziora jest głęboka z nielicznymi wypłyceniami i o brzegach na ogół piaszczystych. Występują tu trzy rozległe głęboczki. Część północna jest płytsza zakończona wąską zatoką o dnie pokrytym gęstą roślinnością podwodną. Na wysokości Powidza, w najszerszej części basenu znajduje się rozległe wypłycenie. Tutaj też powstała wyspa o powierzchni 0,4 ha. Druga, zasadnicza część jeziora zwana „Zatoką Anastazewską” posiada krętą linię brzegową, urozmaiconą licznymi półwyspami i cyplami oraz małymi zatoczkami. W części środkowej zatoki ukształtowanie dna jest bardzo urozmaicone. Znajdują się tu dwie wyspy o powierzchni 1,0 ha i 0,2 ha. Charakterystyczne dla tej części jeziora są znaczne zmiany linii brzegowej oraz intensywny rozwój roślinności wynurzonej. Atrakcje – doskonałe warunki do wszelkiego rodzaju nurkowań. Na atrakcyjność tego jeziora składa się wiele czynników – jednym z nich jest niewątpliwie bujna podwodna fauna i flora oraz urozmaicona rzeźba dna przekształcająca się min. w podwodne wyspy. Nie bez znaczenia jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura w postaci wielu baz nurkowych wokół jeziora, oferujących: szkolenia, wypożyczanie sprzętu, nabijanie butli oraz noclegi. Można tutaj również spotkać podwodne stanowiska prac archeologicznych.

BAZA NURKOWA

Ze względu na atrakcyjność tego jeziora i dobrą infrastrukturę jezioro Powidzkie zyskało miano polskiej „mekki nurkowej”. Wokół jeziora zlokalizowanych jest wiele baz nurkowych.
Poniżej znajduje się wykaz kilku centr nurkowych, które posiadają sezonowe lub całoroczne bazy w obrębie jeziora.

NAUTICAwww.nautica.poznan.pl
ORKAwww.orka.poznan.pl
NEMOwww.nemo.com.pl

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Jezioro znane jest z ryby żyjącej tylko w czystych wodach głębinowych – sielawy. W jeziorze stwierdzono obecność 22 gatunków: głównie możemy spotkać szczupaki, liny, suma, węgorze, okonie, sandacze.

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest głęboki więc należy przestrzegać dozwolone limity głębokości. Początkującym płetwonurkom może sprawiać niewielką trudność poruszanie się pomiędzy zatopionymi zadrzewieniami.

ZAKWATEROWANIE

Wokół jeziora w wielu miejscowościach można znaleźć noclegi w ośrodkach wypoczynkowych i prywatnych kwaterach.

GASTRONOMIA

Brak.