LUBELSKIE

JEZIORO BIAŁE

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2013

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
33,6 metry
WIDOCZNOŚĆ
W zależności od pory roku od 2 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
106 ha

Jezioro Białe wchodzi w skład najdalej na północny wschód wysuniętej grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Ma powierzchnię 106 ha. Leży w miejscowości Okuninka, niedaleko Włodawy. Zaliczane jest do jezior krasowych. Brzegi jeziora są dostępne za wyjątkiem części północno-zachodniej, gdzie brzeg jest podmokły i zarośnięty szerokim pasem trzcin.

Jezioro Białe jest bardzo dobrym miejscem dla fotografów i filmowców (przepiękna roślinność, łąki podwodne oraz bardzo dużo różnego rodzaju gatunków ryb). Widoczność pod wodą uzależniona jest od pory roku oraz pogody. Wacha się od 1-2 metrów aż nawet do 8 – 10 metrów. Zazwyczaj przejrzystość wody to 3-4 metry a poniżej termokliny 6-7 metrów.

BAZA NURKOWA

Baza nurkowa EXTREME DIVERS położona jest 20 m od wody, oferuje szkolenia, wypożyczenie sprzętu, nabijanie butli. Szczegóły na stronie www.extremedivers.pl

Pod wodą zainstalowane są poręczówki – jedna z nich prowadzi do głównej podwodnej atrakcji w postaci wraku śmigłowca MI – 2. Wrak spoczywa na 20 metrach.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Najczęściej można spotkać sporo okoni, płoci, a także szczupaki, sielawa, węgorze. Bardzo licznie występują raki.

ZAGROŻENIA

W sezonie letnim po jeziorze pływa sporo żaglówek, łodzi i desek windsurfingowych dlatego miejsce nurkowania warto oznakować bojką powierzchniową.

ZAKWATEROWANIE

Baza nurkowa zlokalizowana jest na terenie pola namiotowego HONORIS.

  • Istnieje możliwość rozbicia namiotu, przyczepy kempingowej bezpośrednio przy bazie. (możliwość podłączenia do prądu, kilka punktów z bieżącą wodą, wc, prysznice)
  • możliwość zakwaterowania na terenie Honoris w pokojach lub apartamentach dwupiętrowych
  • dla osób lubiących komfort w sąsiedztwie bazy możliwość zakwaterowania w zaprzyjaźnionych ośrodkach.

GASTRONOMIA

W sezonie letnim w sąsiedztwie bazy można znaleźć różnego rodzaju bary.