OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2008

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
45 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - 5 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
776 ha

Jezioro to uważane jest za jedno z najczystszych jezior w kraju. Zlokalizowane jest na pojezierzu Drawskim w dorzeczu rzeki Drawy ok. 6 km od Złocieńca w pobliżu miejscowości Cieszyno. Zajmuje powierzchnię 776 ha, ma 7.4 km długości i ok. 2.5 km szerokości. Jezioro to posiada dwie wyspy: wyspa „Kępa” i większą, znajdującą się w południowej części zbiornika – wyspa „Ostrów”. Podwodne tereny wokół nich są najczęściej odwiedzane przez płetwonurków. Nurkowanie Przy bazie „Shark” pod wodą znajduje się platforma szkoleniowa na gł. 6 m i 2 m, wrak żaglówki kabinowej, wrak Trabanta, na gł. 10 m, konstrukcja do nurkowań wrakowych, niebawem dzwon nurkowy oraz stopniowo wydłużająca się sztuczna rafa na głębokości 5-7 m. Wejście do wody jest bardzo wygodne. Są tutaj drewniane pomosty, na których wygodnie sklarujemy sprzęt do nurkowania.
Polecamy nurkowanie nocne – wśród zatopionych przedmiotów zobaczymy znacznie więcej ryb niż w ciągu dnia.

BAZA NURKOWA

W sezonie wakacyjnym na wyspie „Ostrów”- na terenie ośrodka „Island Camp”- funkcjonuje baza nurkowa „Shark” (fotki poniżej) prowadzona przez Rafała Tobiasza. Baza oferuje prowadzenie kursów nurkowych, pożyczanie sprzętu, nabijanie butli.
Więcej informacji znajdziesz pod adresem: www.sharkdive.com.pl

DOJAZD

W Złocieńcu na rondzie kierujemy się na Połczyn Zdrój. Po kilku kilometrach skręcamy w prawo na miejscowość Cieszyno. Po około kilometrze jazdy będzie widoczny drogowskaz z napisem „Island Camp”. Tutaj skręcamy w lewo w leśną drogę i po chwili jesteśmy na terenie ośrodka.

FAUNA I FLORA

Sandacze, węgorze, szczupaki, liny, leszcze, miętusy, okonie, oraz rzadsze gatunki ryb – sielawa i sieja.

ZAGROŻENIA

Przy bazie nurkowej jest przystań sprzętu pływającego, więc przy wynurzaniu należy uważać na dopływające do pomostów żaglówki i kajaki.

ZAKWATEROWANIE

Najlepiej zakwaterować się na wyżej wspomnianej wyspie „Ostrów” na terenie ośrodka „Island Camp”. Standard kwater może nie zachwyca ale mamy na miejscu bazę nurkową i wygodny dostęp do jeziora. W sezonie letnim koniecznie trzeba zadzwonić wcześniej i zapytać o wolne miejsca. Poza tym wzdłuż lini brzegowej jeziora położonych jest wiele innych ośrodków.

GASTRONOMIA

Brak.