OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2018

RODZAJ ZBIORNIKA
Wyrobisko po kopalni węgla
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
47 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - od 5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
346 ha

Jest to jeden z najładniejszych i najczystszych sztucznych zbiorników w Polsce.  Na brzegu są 3 wejścia (w tym jedno z pomostem – fotki poniżej), które ułatwiają dotarcie do podwodnych torów. Wejścia do wody są bardzo wygodne po krótkich betonowych schodkach. Główne atrakcje są zaznaczone bojkami na powierzchni wody. Akwen jest bardzo ładnie oporęczowany i łatwy do podwodnej nawigacjii. Pod wodą na rozwidleniach poręczówek zainstalowane są tabliczki z nazwami atrakcji, ułatwiającymi obranie właściwego kieruku płynięcia. Poręczówki wytyczają pod wodą tzw. Tor Płytki – dedykowany dla nurków początkujących i rekreacyjnych, oraz Tor Głęboki – dedykowany dla nurków doświadczonych i technicznych (fotka poniżej). Pod wodą na Torze Płytkim spotkamy platformy szkoleniowe, 10 metrowy statek, przyczepę kempingową, samochód, stację paliw z dystrybutorem, zatopiony las. Na Torze Głębokim zobaczymy betonowe płyty, głazy, plątaninę kabli, skrzynię wyładowaną sprzętem i powyginane metalowo drewniane elementy wyposażenia odkrywki, ścianki węglowe, betonowe słupy i resztki sprzętu eksploatacyjnego. Generalnie widoczność na akwenie jest bardzo dobra – czasem nawet na 40 metrach oświetlenie jest zbędne. Niestety my nurkowaliśmy w okresie bardzo silnych wiatrów, które znacznie pogarszają wizurkę – uzycie latarek na 30 metrach było konieczne. Zbiornik jest na tyle duży, że warto zaplanować wyjazd np. 2-dniowy aby zobaczyć większość podwodnych atrakcji.

BAZA NURKOWA

Opiekę nad zbiornikiem sprawuje wielkopolskie centrum nurkowe DEEP DIVING . Bezpośrednio nad zbiornikiem nie ma bazy więc koniecznie przed planowanym wyjazdem na zbiornik trzeba się skontaktować z wyżej wspomnianym centrum i ktoś z obsługi pojawi się na miejscu. Można nabijać butle ale tylko powietrzem. Ponieważ na miejscu nie ma możliwości nabijania butli więc musimy o tym poinformować pracownika bazy, który odbierze od nas puste butle i zawiezie je do napełnienia w bliskim sąsiedztwie zbiornika.

Korzystanie z akwenu jest odpłatne. Tuż nad brzegiem znajduje się obszerny plac i 2 metalowe wiaty, w których wygodnie sklarujemy sprzęt, Jedna wiata jest typu otwartego, druga częściowo zamknięta. We wiatach zawieszone są mapki podwodnych atrakcji. Obok placu parkingowego znajdują się drewniane ubikacje (fotka poniżej).

DOJAZD

Zbiornik znajduje się niedaleko Konina. Po dotarciu na miejsce, tuż do samej wody prowadzi stroma droga z betonowych płyt. Zimą wyjazd tą drogą może byc mocno utrudniony.

FAUNA I FLORA

Głównie możemy spotkać szczupaki, okonie.

ZAGROŻENIA

Zbiornik jest głęboki więc należy przestrzegać dozwolone limity głębokości.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Brak.