WIELKOPOLSKIE

JEZIORO BUDZISŁAWSKIE

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2006

RODZAJ ZBIORNIKA
Jezioro polodowcowe rynnowe
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
35 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra - od 5 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
140 ha

Jezioro posiada znacznie wydłużony kształt, o osi z kierunku południowy-zachód na północny-wschód. Linia brzegowa jest dość dobrze rozwinięta. Powierzchnia jeziora – 140,8 ha. Jezioro dzieli się na dwa baseny: główny z dwoma głęboczkami – 35,2 m i 23,8 m (w sprzyjających warunkach przejrzystość wody sięga tu nawet do 15 m) oraz basen południowy o głębokości 10,2 m. Akweny oddziela wąski przesmyk o głębokości zaledwie 0,5 m. W części środkowej głównego basenu jeziora, na wysokości ośrodków wypoczynkowych miejscowości Tręby Stare, w niewielkiej odległości od prawego brzegu znajduje się wyspa o powierzchni 0,2 ha. Bardzo bujna szata roślinna występuje do głębokości 6-7 metrów.
W południowo-wschodniej części jeziora, w miejscowości Tręby Stare, znajduje się kąpielisko, wyposażone w drewniany pomost a tuż obok plaży – również ośrodek rekreacyjno – wypoczynkowy. Naprzeciwko plaży znajduje się wspomniany pomost, który doskonale oddziela kąpiących się z lewej od nurkujących z prawej (zdjęcie powyżej). Przy brzegu na głębokości 3 m znajdują się celowo zatopione konary drzew, które są prawdziwym siedliskiem ryb.
Na prawo od pomostu znajduje się podwodny tor przeszkód. Pod wodą są tu dwie platformy szkoleniowe. Pierwsza, oznaczona bojką, znajduje się na głębokości 5 m, około 25 m od brzegu. Prowadzą od niej poręczówki wytyczające trasę podwodnego toru przeszkód.
Druga, nieco mniejsza platforma znajduje się na głębokości 6,5 m. Na głębokości 13 metrów znajduje się główna atrakcja: 2-metrowej wysokości posąg Matki Boskiej. Nieco głębiej, na 15 m, znajdziemy ustawiony znak drogowy, w pobliżu leży też zatopiony kajak. Dobrym miejscem do zanurkowania jest także teren wokół wyspy. W północno-wschodniej części jeziora można zanurkować przy stromo opadającej ściance opadającej dość gwałtownie do 20 m, potem nieco wypłyca się, i ponownie opada do ok. 30 m.

BAZA NURKOWA

Baza Wielkopolskiego Centrum Działalności Podwodnej „Diver” w Trębach Starych, oferująca napełnianie butli, szkolenia oraz wypożyczalnię sprzętu.

Kontakt: www.diver24.pl

DOJAZD

FAUNA I FLORA

W jeziorze głównie możemy spotkać szczupaki, liny, suma, węgorze, okonie, sandacze.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Wokół jeziora w wielu miejscowościach można znaleźć noclegi w ośrodkach wypoczynkowych i prywatnych kwaterach.

GASTRONOMIA

Brak.