ŚLĄSKIE

KAMIENIOŁOM KOPARKI

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2021

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom dolomitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
18 metrów
WIDOCZNOŚĆ
5 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Jest to wręcz kultowe już miejsce – niewątpliwie jeden z ciekawszych i najpopularniejszych polskich kamieniołmów o bardzo dobrej infrastrukturze – stwarzający bardzo dobre warunki do organizowania wszelkiego rodzaju kursów i szkoleń nurkowych. Cały zbiornik jest starannie oporęczowany, dzięki czemu pod wodą bez problemu odnajdujemy najciekawsze atrakcje tego akwenu.
Ze względu na niewielkie rozmiary zbiornika istnieje możliwość opłynięcia go w całości podczas jednego nurkowania.
Przed wejściem do wody na miejscu możemy pozyskać mapkę całego kamieniołomu z naniesionymi zatopionymi obiektami oraz trasami poruszania się przy pomocy poręczówek. Miejsce to najlepiej odwiedzać w ciągu tygodnia. W weekendy są tutaj liczne nurkujące grupy w związku z czym widoczność wtedy znacznie spada.
Atrakcje – główną atrakcję stanowią 2 zatopione koparki, oraz łódź WILHELM. Poza tym pionowe ściany – dodatkowo pod wodą można znaleźć domki „strzałowego”, wrak samochodu, pozostałości rurociągów, platforma. Jest również podwieszony basen dla celów szkoleniowych. Wejścia do wody są bardzo wygodne – prowadzą za pomocą metalowych schodków i barierek do unoszących się na wodzie platform.

BAZA NURKOWA

Na miejscu funkcjonuje przez cały rok centrum nurkowe Diving Marina „Koparki”. Tuż nad brzegiem znajdują się liczne wiaty – częściowo odkryte lub całkowicie zamknięte.
Ciekawym udogodnieniem są kamery ONLINE zainstalowane pod wodą i na powierzchni.

Na odwiedzających nurków czeka pawilon administracyjny, wraz z przylegającym do niego bankiem gazów, sprężarkownią i wypożyczalnią butli napełnianych nitroksem. Tuz obok znjadują się sanitariaty z toaletami i prysznicami. Na „Koparkach” często są organizowane różnego rodzaju imprezy nurkowe – w tym imprezy typu Demo Days.

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Sporo okoni, płoci, a także szczupaki, raki, sumy oraz jesiotr. Roślinność w zbiorniku jest bardzo uboga.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Brak.

GASTRONOMIA

Przy wjeździe na teren bazy znajdują się budki z przekąskami i napojami. Ponadto w okresie jesienno-zimowych ochłodzeń i mrozów, nurkowie mogą korzystać z ogrzewanego namiotu sferycznego, w którym wydawane są ciepłe poczęstunki, takie jak kawa, herbata czy gorąca zupa.