JEZIORO "MACHÓW"
DANE Z ROKU 2017
   
TYP ZBIORNIKA - ZALANA KOPALNIA SIARKI
MAKS. GŁĘBOKOŚĆ - 43 M
WYSOKOŚĆ n.p.m -
WIDOCZNOŚĆ - BARDZO RÓŻNA, 2 - 15 M.
POWIERZCHNIA - 500 HA
 
 
 
OPIS AKWENU
W dniu 17.12.2006 roku - dzięki uprzejmości dyrekcji Kopalni Machów - wykonaliśmy pierwsze kontrolne nurkowanie na maksymalną głębokość 31,9 m. Nurkowanie to miało na celu ocenę stanu przejrzystości wody a tym samym określenie stopnia przydatności zbiornika pod kątem późniejszej działalności nurkowej.
Historia zbiornika - zbiornik powstał po na skutek zalania kopalnii siarki powstałej w 1964 roku. Gdy ceny siarki spadły kopalnia okazała się nierentowna
i w grudniu 1992 roku zaprzestano dalszej eksploatacji.
Od 1994r. rozpoczęto prace związane z likwidacją wyrobiska posiarkowego i rekultywacji terenów. Na podstawie szeregu badań wykonanych w ostatnich latach, szczególnie dla rzeki Wisły, specjalistyczne firmy projektowe przygotowały szczegółową dokumentację dotyczącą napełniania i eksploatacji zbiornika "Machów" oraz zaprojektowały sposób kontroli podstawowych parametrów wody wprowadzonej do zbiornika.

W dniu 24.02.2005 r. na podstawie wyników badań wody i opinii Komisji Pierwszego Napełniania Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego podjął decyzję o rozpoczęciu napełniania zbiornika "Machów".
W miejscu wyrobiska poeksploatacyjnego utworzono zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym o powierzchni 500 ha, pojemności około 111 mln m3 i głębokości 42 m. Dno zbiornika zostało uszczelnione 25 metrową warstwą izolacyjną (iły krakowieckie) celem niedopuszczenia do przebicia silnie zmineralizowanych wód trzeciorzędowych i ich zmieszania się z wodami wypełniającymi przyszły zbiornik. Ale nawet tak gruba warstwa ziemi i tak nie zrównoważy ciśnienia wód znajdujących się pod wyrobiskiem. Wyrównał je dopiero słup wody jeziora, które w najgłębszym miejscu wynosi 42 metry. 
Czyniono są starania aby woda w zbiorniku była utrzymana w I klasie czystości.
Z tego też powodu woda do akwenu dostarczana była okresowo. Śluza była otwierana podczas wiosennych roztopów gdy woda w Wiśle miała wysoki poziom i przynajmniej drugi stopień czystości. Wisłę od wyrobiska dzieli kilkaset metrów, a łączy wybudowany kanał dopływowy. Od roku 2010 akwen oficjalnie jest udostępniony dla płetwonurków. W chwili obecnej nurkowania są możliwe
z sezonowej bazy nurkowej. Wejście do wody jest bardzo wygodne. Tuż przy brzegu znajduje się drewniany pomost oraz 3 drewniane "szpule" do klarowania sprzętu. Stopniowo instalowane są platformy szkoleniowe, poręczówki, zatopiono wraki 2 łódek. Wszystkie atrakcje są obojkowane.
Dno opada bardzo łagodnie i aby osiągnąć głębokość 20 m należy płynąć ok. 30 minut. Dla amatorów większych głębokości najlepszą opcją będzie wynajęcie łódki. Za 15 zł od osoby pracownik bazy transportuje nurków szybką łodzią motorową w dowolnie wybrane przez nich miejsce. Generalnie najciekawiej jest w strefie litoralu. W pełni lata jest on naprawdę bujny i w przedziale głębokości 3-6 metrów możemy liczyć najprędzej na spotkanie różnych gatunków podwodnego życia. Dobrą alternatywą jest wynajęcie łodzi i zanurkowanie przy przeciwległym brzegu. Dno po drugiej stronie zbiornika gwałtownie opada (do 30 m), tworząc przy tym coś na kształt tarasów. Z pewnością widoczność będzie lepsza gdyż rzadko ktoś tu nurkuje.
ZBIORNIK PRZED ZALANIEM
 
 
FAUNA i FLORA
Akwen został obficie zarybiony wieloma gatunkami ryb - min.: okoniami, płociami, szczupakami, sumami oraz karpiem. Jedną z atrakcji zbiornika został duży okoń nazwany przez nurków ZDZICHEM. Zdzichu jest bardzo ciekawski i oswojony - czasem potrafi towarzyszyć podczas całego nurkowania. Zdjęcie ZDZICHA w nagłówku strony i obok.
 
ZAGROŻENIA
Brak.  
 
CENTRUM NURKOWE
Na terenie zbiornika od kwietnia do września funkcjonuje sezonowa baza nurkowa OCTOPUS oferująca nabijanie butli (tylko powietrze). Wejście na teren bazy kosztuje 15 zł. Z opłaty zwolnieni są instuktorzy prowadzący szkolenie nurkowe. Wszyscy wykwalifikowani nurkowie muszą obowiązkowo wpisać się do rejestru nurkujących oraz pozostawić w bazie na czas swojego pobytu certyfikat nurkowy.
Baza stale się rozbudowuje. Na terenie bazy znajduje się kilka dużych stołów do klarowania sprzętu. Jest też duża zadaszona wiata. Dojście do wody to dystans zaledwie kilkunastu kroków. W przypadku deszczowej pogody jest do dyspozycji duży namiot aby się przebrać. Na placu bazy jest tablica informacyjna wraz z mapą batymetryczną akwenu. Nurkowania nocne można przeprowadzać tylko po wcześniejszym uzgodnieniu tego z obsługą bazy nurkowej. Niewątpliwą zaletą bazy jest to, że jest ona oddalona ok. 1,5 km od głównej plaży, na której w sezonie są tłumy ludzi. Baza czynna przez cały tydzień od 8.00 do 20.00. Dodatkowo osoby nie nurkujące mogą wypoczywać na piaszczystej plaży oraz wynająć w bazie kajak.
 
ZAKWATEROWANIE
W przyszłości cały przyległy teren do zalewu ma być zagospodarowany pod względem rekreacyjnym - z pewnością pojawią się wówczas obiekty noclegowe i gastronomiczne.  
 
DOJAZD
Zbiornik znajduje sie ok. 3 km od Tarnobrzega. Od Tarnobrzega kierujemy się dwupasmową droga wylotową na Radom. Akwen widać po lewej stronie jezdni.
Wjazd na teren zalewu kosztuje 6 zł.
 
 
free lightbox galleryby VisualLightBox.com v6.1