KAMIENIOŁOM "WILDSCHUTZ"
DANE Z ROKU 2016
   
TYP ZBIORNIKA - KAMIENIOŁOM GRANITOWY
MAKS. GŁĘBOKOŚĆ - 70 M
WYSOKOŚĆ n.p.m -
WIDOCZNOŚĆ - BARDZO DOBRA, NAWET DO 15 M
POWIERZCHNIA - 1,8 ha
   
 
OPIS AKWENU
Wspaniały, sporych rozmiarów kamieniołom z doskonale zagospodarowanym przyległym terenem. Dojście do wody jest bardzo wygodne po betonowych schodkach.

Świetne miejsce dla nurków technicznych. Woda ciemna ale do 20 m nurkowaliśmy bez użycia dodatkowego oświetlenia. Po przybyciu na miejsce szef bazy zapoznał nas z większością atrakcji jakie czekają pod wodą. A jest ich nie mało. Są to wszelakiego rodzaju urządzenia oraz resztki budynków, stacje pomp, domki strzelniczego - pozostałości poeksplotacyjne. Poza tym znajdziemy tutaj całą gamę atrakcji zainstalowanych przez płetwonurków. Są to min.: budka telefoniczna, samolocik, latarnia uliczna. Miejsca te w większości są obojkowane (duże, pionowo sterczące ok. 1,5 m nad powierzchnią wody boje) i oporęczowane. Zdjęcia oraz opis tych wszystkich atrakcji znajduje się na stronie - www.tsbuder.de
Jedną z głównych atrakcji jest mnóstwo zatopionych drzew rosnących w pobliżu pionowych ścian.
Wejścia do wody są bardzo wygodne. Nie mniej początkujący nurkowie muszą uważać gdyż dno zaraz gwałtownie opada na znaczne głębokości. Przed nurkowaniem należy pokazać swój certyfikat i wypełnić odpowiedni formularz - dane personalne, posiadany stopień, liczba nurkowań, aktualne badania medyczne itp. Dodatkowo zostaniemy poinformowani o przestrzeganiu dozwolonej maksymalnej głębokości 40 m - chyba że jesteśmy nurkami technicznymi i potwierdzimy to stosownym certyfikatem.
Akwen jest na tyle duży że wskazane jest aby pozostć w Wildschutz na kilka dni jeśli zamierzamy zobaczyć pod wodą większość tamtejszych atrakcji.
 
FAUNA i FLORA
Zaraz po wejściu do wody można napotkać na niewielkich głębokościach bardzo wiele różnego gatunku ryb - głównie płoci i okoni. Znajdziemy tutaj również karpie i szczupaki. Dla fotografów idealnym miejscem jest podwodny taras o głębokości ok. 4 m, leżący na prawo od głównego wejścia do wody. Wśród bogato zarośniętego dna roi się tam od szczuapków i raków.  
 
ZAGROŻENIA
Zbiornik bardzo głęboki, raczej dla doświadczonych nurków. Po wejściu do akwenu dno dość gwałtownie opada na co muszą zwrócić uwagę mniej doświadczone osoby. Konieczne oświetlenie oraz dobrze jest nurkować w suchym skafandrze. Większość atrakcji znajduje się na 40 m i głębiej dlatego należy dostosować limity eksploracji do posiadanych uprawnień.  
 
CENTRUM NURKOWE
Wzorcowo prowadzona baza Tauchschule Buder przez rodzinę Buder. Po wjechaniu na jej teren, w oczy od razu rzuca się czystość, ład i porządek. Przed wejściem do centrum znajduje się obszerny plac z przygotowanymi wiatami do przebierania się. Są tutaj stoły, krzesła, wieszaki na sprzęt nurkowy, basenik do płukania sprzętu, jest też specjalnie wydzielone miejsce na grilla. W budynku bazy jest sklep nurkowy, kafejka. Oczywiście jest tutaj serwis, wypożyczalnia sprzętu oraz nabijanie butli powietrzem i nitroksem. Obok znajduje się pensjonat i sanitariaty.
Opłata za 1 dzień nurkowy wynosi 10 euro.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie - www.tsbuder.de
 
ZAKWATEROWANIE
Na terenie bazy istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach. Z bazą sąsiaduje sporych rozmiarów pole namiotowe ale nie jest pewne czy nadala funkcjonuje. Cenniki i fotki dostępne są na stronie www.tsbuder.de    
 
DOJAZD
Od przejścia granicznego w Zgorzelcu należy się kierować autostradą na Lepzig.
Stąd należy się kierować drogą nr 87 kolejno na: Taucha, Eilenburg i Mockhrena.
W Mockhrena należy skręcić z głównej drogi w prawo - będzie drogowskaz na Schildau -po kilku kilometrach dojeżdżamy do Wildschutz. Wjeżdżając do Wildschutz poruszamy się główną drogą (w głównej mierze po kostce brukowej) - należy przejechać przez "centrum" Wildschutz z sadzawką po środku mijając ją po lewej stronie - droga skręca w prawo - następnie jest rozgałęzienie w prawo na Schona ale my jedziemy w lewo główną drogą. Następnie po około 300m droga prowadzi prosto a my skręcamy w lewo cały czas główną drogą.
  Po około 100m droga zakręca w prawo i już po około 200m po prawej stronie jest wjazd na teren bazy nurkowej oznaczony tablicą informacyjną. Od centrum w Wildschutz do kamieniołomu jest około 1 km.
 
free lightbox galleryby VisualLightBox.com v6.1