JEZIORO "SUNDHÄUSER SEE"
DANE Z ROKU 2018
   
TYP ZBIORNIKA - JEZIORO
MAKS. GŁĘBOKOŚĆ - 31 M
WYSOKOŚĆ n.p.m -
POWIERZCHNIA - 60 HA
WIDOCZNOŚĆ - bardzo dobra, z reguły 10 - 15 m.
   
 
OPIS AKWENU
Gorąco polecam to miejsce !!! Jest to niewątpliiwie jedno z najciekawszych miejsc w jakim nurkowałem. Jezioro posiada kilka stanowisk nurkowych. Najciekawsze stanowisko zlokalizowane jest przy bazie nurkowej "Actionsport Tauchsportzentrum Nordhausen". Otóż na potrzeby nurków zaprojektowano i wybudowano pod wodą swoistego rodzaju osadę naturalnych rozmiarów nazwaną Unterwasserstadt NORDHUSIA. Tak więc pod wodą są domy, ratusz z murem miejskim, kościół z ławkami i wielkim krzyżem na ołtarzu, cmentarz. Do każdego budynku można wpłynąć aby w środku zastać lokalnych mieszkańców, mowa tutaj o wykonanych z drewna naturalnej wielkości postaciach. Cała osada zatopiona jest na ok. 15 metrach i dostępna dla nurków o każdym stopniu wyszkolenia. Przed centrum nurkowym przygotowane są do zatopienia kolejne postacie (tym razem wykonane z betonu). Dodatkowo na powierzchni wody są bojki ułatwijące lokalizację. Ze względu na atrakcyjność tego miejsca w weekndy jest tu ogrom nurków (niestety widoczność wtedy drastycznie się pogarsza).
 
FAUNA i FLORA
Dużo okoni oraz szczupaków. Na głębokości 3-5 m pływają spore karpie, liny i widzieliśmy dość dużego jesiotra.
 
ZAGROŻENIA
Brak - bardzo bezpieczny zbiornik.    
 
CENTRUM NURKOWE
W obrębie jeziora znajdują się 3 bazy nurkowe. My wybraliśmy "Actionsport Tauchsportzentrum Nordhausen". Baza nurkowa znajduje się 100 m od zbiornika. W bazie należy wypełnić krótki formularz i zapłacić 10 euro za dzień nurkowy. Pracownik bazy przy pomocy specjalnej makiety szczegółowo „oprowadza” po podwodnym miasteczku. Tuż przy wodzie są 2 miejsca parkingowe. Na jednym z nich są stoły do klarowania sprzętu. Niestety przy tak dużej liczbie nurkujących jest tych stołów zdecydowanie za mało. Od stołów do wody jest bardzo blisko. Wejscie do wody to solidny metalowy pomost - wejscie i wyjście z wody jest bardzo wygodne (zdjęcia obok).

Na stronie internetowej www.actionsport-nordhausen.de jest mnóstwo informacji oraz bardzo ciekawe opisy i zdjęcia jak powstawało podwodne miasteczko.
 
ZAKWATEROWANIE
Baza oferuje noclegi w pawilonie oraz na polu namiotowym.
   
 
DOJAZD
Od przejścia granicznego w Zgorzelcu ok. 350 km.  
 
free lightbox galleryby VisualLightBox.com v6.1