KAMIENIOŁOM "KÖNIGSHAIN"
DANE Z ROKU 2012
   
TYP ZBIORNIKA - KAMIENIOŁOM GRANITOWY
MAKS. GŁĘBOKOŚĆ - 33 M
WYSOKOŚĆ n.p.m -
WIDOCZNOŚĆ - dobra, 5 - 10 M
POWIERZCHNIA -
   
   
OPIS AKWENU
Niewielkich rozmiarów kamieniołom składający się z dwóch zbiorników - głównego (głębszego) i mniejszego - połączonych ze sobą wąskim przesmykiem skalnym. Do wody prowadzi jedno zejście po solidnych metalowych schodkach.
Po wodą czekają nas atrakcje w postaci poeksploatacyjnych pozostałości. Natrafimy także na wraki pojazdów. Blisko wejścia do wody znajduje się bojka. Zanurzając się przy niej wzdłuż liny dopłyniemy do najgłębiej położonego miejsca w zbiorniku. Oświetlenie mocno zalecane. Część podwodnych atrakcji jest oporęczowana.
Atrakcją mniejszego zbiornika jest podwodny las.
Bezpośrednio przy zbiorniku znajduje się niewielki plac ze stołami i ławeczkami umożliwiającymi wygodne sklarowanie sprzętu. Jest tutaj również barakowóz ale zabroniono nam z niego korzystać.
 
FAUNA i FLORA
Według zapewnień lokalnych nurków, kamieniołom zamieszkują jesiotry. My widzieliśmy tuż pod powierzchnią wody okazałe karpie.  
 
ZAGROŻENIA
Brak.  
 
CENTRUM NURKOWE
Na miejscu brak bazy nurkowej. Możliwość nurkowania tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z osobami, które sprawują nadzór nad tym kamieniołomem. Droga do kamieniołomu prowadzi przez zalesiony teren, na której znajdują się zamknięte szlabany. My uzyskaliśmy zgodę za pośrednictwem Rudiego, który jest właścicielem centrum nurkowego www.tauchschule-wassermann.de
Adres i kontakt z Rudim:
Rüdiger Žur Am Steinbruch 10 01920 Horka Tel.: 035796889570 Handy: 01722714540 Fax.: 035796889571
SKYPE: rudiger.zur
Opłata za 1 dzień nurkowy wynosi 5 euro.
 
 
ZAKWATEROWANIE
W bezpośrednim sąsiedztwie kamieniołomu nie ma kwater.    
 
DOJAZD
Od przejścia granicznego w Zgorzelcu jest około 16 km do tego kamieniołomu.
 
 
free lightbox galleryby VisualLightBox.com v6.1