OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2016

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom granitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
70 metrów
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra, nawet do 15 metrów
POWIERZCHNIA
1,8 ha

Wspaniały, sporych rozmiarów kamieniołom z doskonale zagospodarowanym przyległym terenem. Dojście do wody jest bardzo wygodne po betonowych schodkach.

Świetne miejsce dla nurków technicznych. Woda ciemna ale do 20 m nurkowaliśmy bez użycia dodatkowego oświetlenia. Po przybyciu na miejsce szef bazy zapoznał nas z większością atrakcji jakie czekają pod wodą. A jest ich nie mało. Są to wszelakiego rodzaju urządzenia oraz resztki budynków, stacje pomp, domki strzelniczego – pozostałości poeksplotacyjne. Poza tym znajdziemy tutaj całą gamę atrakcji zainstalowanych przez płetwonurków. Są to min.: budka telefoniczna, samolocik, latarnia uliczna. Miejsca te w większości są obojkowane (duże, pionowo sterczące ok. 1,5 m nad powierzchnią wody boje) i oporęczowane. Zdjęcia oraz opis tych wszystkich atrakcji znajduje się na stronie – www.tsbuder.de
Jedną z głównych atrakcji jest mnóstwo zatopionych drzew rosnących w pobliżu pionowych ścian.
Wejścia do wody są bardzo wygodne. Nie mniej początkujący nurkowie muszą uważać gdyż dno zaraz gwałtownie opada na znaczne głębokości.
Akwen jest na tyle duży że wskazane jest aby pozostć w Wildschutz na kilka dni jeśli zamierzamy zobaczyć pod wodą większość tamtejszych atrakcji.

BAZA NURKOWA

Wzorcowo prowadzona baza Tauchschule Buder przez rodzinę Buder. Po wjechaniu na jej teren, w oczy od razu rzuca się czystość, ład i porządek. Przed nurkowaniem należy pokazać swój certyfikat i wypełnić odpowiedni formularz – dane personalne, posiadany stopień, liczba nurkowań, aktualne badania medyczne itp. Dodatkowo zostaniemy poinformowani o przestrzeganiu dozwolonej maksymalnej głębokości 40 m – chyba że jesteśmy nurkami technicznymi i potwierdzimy to stosownym certyfikatem.
Przed wejściem do centrum znajduje się obszerny plac z przygotowanymi wiatami do przebierania się. Są tutaj stoły, krzesła, wieszaki na sprzęt nurkowy, basenik do płukania sprzętu, jest też specjalnie wydzielone miejsce na grilla. W budynku bazy jest sklep nurkowy, kafejka. Oczywiście jest tutaj serwis, wypożyczalnia sprzętu oraz nabijanie butli powietrzem i nitroksem. Obok znajduje się pensjonat i sanitariaty.
Opłata za 1 dzień nurkowy wynosi 10 euro.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie – www.tsbuder.de

DOJAZD

Od przejścia granicznego w Zgorzelcu należy się kierować autostradą na Lepzig. Stąd należy się kierować drogą nr 87 kolejno na: Taucha, Eilenburg i Mockhrena. W Mockhrena należy skręcić z głównej drogi w prawo – będzie drogowskaz na Schildau -po kilku kilometrach dojeżdżamy do Wildschutz. Wjeżdżając do Wildschutz poruszamy się główną drogą (w głównej mierze po kostce brukowej) – należy przejechać przez „centrum” Wildschutz z sadzawką po środku mijając ją po lewej stronie – droga skręca w prawo – następnie jest rozgałęzienie w prawo na Schona ale my jedziemy w lewo główną drogą. Następnie po około 300m droga prowadzi prosto a my skręcamy w lewo cały czas główną drogą. Po około 100m droga zakręca w prawo i już po około 200m po prawej stronie jest wjazd na teren bazy nurkowej oznaczony tablicą informacyjną. Od centrum w Wildschutz do kamieniołomu jest około 1 km.

FAUNA I FLORA

Zaraz po wejściu do wody można napotkać na niewielkich głębokościach bardzo wiele różnego gatunku ryb – głównie płoci i okoni. Znajdziemy tutaj również karpie i szczupaki. Dla fotografów idealnym miejscem jest podwodny taras o głębokości ok. 4 m, leżący na prawo od głównego wejścia do wody. Wśród bogato zarośniętego dna roi się tam od szczuapków i raków.

ZAGROŻENIA

Zbiornik bardzo głęboki, raczej dla doświadczonych nurków. Po wejściu do akwenu dno dość gwałtownie opada na co muszą zwrócić uwagę mniej doświadczone osoby. Konieczne oświetlenie oraz dobrze jest nurkować w suchym skafandrze. Większość atrakcji znajduje się na 40 m i głębiej dlatego należy dostosować limity eksploracji do posiadanych uprawnień

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach. Z bazą sąsiaduje sporych rozmiarów pole namiotowe ale nie jest pewne czy nadala funkcjonuje. Cenniki i fotki dostępne są na stronie www.tsbuder.de

GASTRONOMIA

Brak.