OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2007

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
34 metry
WIDOCZNOŚĆ
5 do 8 metrów
POWIERZCHNIA
1 ha

Bardzo popularny kamieniołom nie tylko wśród niemieckich płetwonurków. Ze względu na niewielką odległość od granicy polskiej można tutaj spotkać sporo rodzimej braci nurkowej.
Kamieniołom ten jest niewielkich rozmiarów o powierzchni 1 ha. Dojście do wody jest bardzo wygodne po metalowych schodkach.
    Kamieniołom jest miejscem nieustannych szkoleń dlatego w weekendy przy ładnej pogodzie jest nad zbiornikiem bardzo dużo ludzi.
Pod wodą zainstalowane są szkoleniowe platformy. Miejsca te są obojkowane. Pionowe ściany opadają początkowo na kilnaście metrów tworząc charakterystyczne podwodne tarsy wokół zbiornika oraz uskoki i półki skalne. Od 15 m konieczne jest używanie oświetlenia a od 20 m występuje zawiesina, w której widocznosć jest mocno ograniczona. Pod zawiesiną sytuacja wygląda nieznacznie lepiej (w świetle dobrej latarki oczywiście).
W najgłębszym miejscu zlokalizowanym prawie centralnie na środku akwenu, dno pokryte jest ponuro wyglądającym, czarnym osadem. Należy sie więc poruszać bardzo ostrożnie aby go nie zruszyć i nie pogorszyć i tak już bardzo słabej widoczności. Poza tym trafimy tutaj na porozrzucane bezładnie różnej wielkości bloki skalne. Temperatura przy dnie wynosi około 5 stopni.
Kamieniołomy Steina, Prelle, Luise znajdują się w niewielkich odległościach od siebie i można bez problemu w ciągu jednego dnia zaplanować sobie nurkowania na wszystkich trzech zbiornikach.

BAZA NURKOWA

Na miejscu funkcjonuje dobrze wyposażona baza nurkowa Tauchcenter Steina. W bazie można nabić butle powietrzem, nitroksem, trimiksem oraz argonem. Oczywiście można też pożyczyć sprzęt. Baza prowadzi również sklep, serwis oraz szkolenia rebreatherowe. Możemy także otrzymać specjalną mapkę nurkowiska
z topografią dna oraz zatopionymi obiektami.
Uwaga : kamieniołomy Steina, Prelle i Luise są pod nadzorem jednej szkoły nurkowania Tauchschule Dresden zlokalizowanej przy kamieniołomie Steina – opłata za 1 dzień nurkowy w wyżej wymienionych akwenach wynosi 10 euro/dzień.

DOJAZD

Od przejścia granicznego w Zgorzelcu należy się kierować autostradą na Drezno. Po minięciu Bautzen i pokonaniu jeszcze 35 km zjeżdżamy z autostrady na miejscowość Pulsnitz. Stąd mamy już tylko kilka kilometrów do miasteczka Steina. Tutaj należy zapytać o bazę, która leży na peryferiach miasta. Przejeżdżając przez miasteczko będą również widoczne tablice informujące o bazie nurkowej (Tauchcenter).

FAUNA I FLORA

Zaraz po wejściu do wody można napotkać na niewielkich głębokościach kilkukilogramowe karpie (fotki powyżej). Poza tym zbiornik jest siedliskiem dużych szczupaków oraz okoni.

ZAGROŻENIA

Przy dnie jest zupełnie ciemno dlatego warto uzbroić się w dobre podwodne oświetlenie.

ZAKWATEROWANIE

Na terenie bazy istnieje możliwość zakwaterowania w bungalowach (5 osób w jednym domku) oraz można rozbić namioty. Cenniki, fotki i plany domków dostępne są na stronie www.tauchschule-dresden.de
   Poza tym można szukać prywatnych kwater w miejscowości Steina lub Pulsnitz. Najlepszą opcją jest przed wyjazdem zadzwonić do bazy nurkowej i poprośić o rezerwację w ich bungalowach lub też o załatwienie prywatnej kwatery w miejscowości Steina. My wybraliśmy ten drugi wariant – dobre warunki za bardzo przyzwoitą cenę.

GASTRONOMIA

Brak.