OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2017

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
23 metry
WIDOCZNOŚĆ
Bardzo dobra, 10 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
ha

W miejscu tym są zlokalizowane bardzo blisko siebie 3 zbiorniki nazwane po prostu Kessel 1, Kessel 2 i Kessel 3. Wszystkie 3 są dostępne dla płetwonurków, my wybraliśmy najpopularniejszy czyli Kessel 1. W weekend przybywa tutaj bardzo dużo nurkujących. Zbiornik ten cieszy się ogromną popularnością ze względu na bardzo dobrą przejrzystość wody. Akwen jest niewielki (ok. 23 m głębokości) i można go praktycznie cały opłynąć podczas jednego nurkowania. Widoczność jest naprawdę super a na dnie trochę drzewek, pompownia, pozostałości sprzętu poeksploatacyjnego, wrak żaglówki.

BAZA NURKOWA

Na miejscu znajduje się baza nurkowa z możliwością nabijania butli. Oferuje również jakieś napoje. Cena za dzień nurkowy to 10 euro. Wejście do wody po krótkich metalowych schodach, prowadzących na metalową platformę. Tuż nad wodą znajdują się (mało praktyczne – strasznie wąskie) stoły do klarowania sprzętu. Więcej informacji na www.taucherkessel.com
Niestety wiele do życzenia pozostawia nieprzyjazne zachowanie szefa bazy zauważalne od samego początku naszego przybycia. Np. po nurkowaniu odstawiliśmy butle do nabicia przy sprężarkowni w obecności siedzącego tuż obok nas i uważnie przyglądającego się nam właściciela. Po godzinie przyszliśmy odebrać butle (które były wciąż puste) i na nasze pytanie dlaczego nie są nabite, dopiero wówczas nas łaskawie poinformował nieprzyjemnym tonem, że najpierw trzeba zapłacić. Myślałem, że to wynik jakiejś ogólnej niechęci do Polaków ale z ciekawości znalazłem na bardzo znanym niemieckim forum nurkowym ogromną liczbę krytycznych opinii na temat aroganckiego i karygodnego zachowywania się właśnie tego osobnika.

DOJAZD

Kamieniołomy znjadują się na totalnym odludziu. Dojazd na ostatnich kilometrach bardzo uciążliwy, po polnej wyboistej drodze.
Można wykorzystać koordynaty N51 37.800, E011 52.367 lub skorzystać z mapy Google poniżej.

FAUNA I FLORA

Główną atrakcją są sporych rozmiarów jesiotry. Oczywiście są tutaj też okazałe szczupaki, karpie oraz raki. Podobno występują tutaj meduzy słodkowodne – są ich zdjęcia na stronie internetowej bazy.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Istnieje możliwość rozbicia namiotu praktycznie w dowolnym miejscu wokół kamieniołomu.

GASTRONOMIA

Brak.