OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2017

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom granitu
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
33 metry
WIDOCZNOŚĆ
8 do 15 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Bardzo popularny kamieniołom nie tylko wśród niemieckich płetwonurków. Świetne miejsce do nurkowania dla nurków o każdym stopniu wyszkolenia. Przede wszystkim ze względu na „młody wiek”, woda w kamieniołomie jest bardzo klarowna, podczas nurkowania do samego dna nie potrzeba żadnego oświetlenia.

Kamieniołom ten jest niewielkich rozmiarów i można go praktycznie opłynąć podczas jednego zanurzenia. Dojście do wody po solidnych metalowych schodkach wchodzących na końcu do wody – wygodne aczkolwiek do pokonania mamy ok. 80 stopni, więc w pełnym ekwipunku można sie trochę spocić.
Dno kamieniołomu jest kamieniste. Ruszając od wejścia w kierunku środka zbiornika od razu trafiamy na największą głębokość. Na ok 28 metrach znajdziemy coś na kształt bunkra przystrojonego przez nurków różnymi gadżetami. Miejsce to również jest oznakowane boją na powierzchni. Poza tym pod wodą można znaleźć zatopione drzewa, rower, rury, oraz rekiny. Na jednej ze skalnych półek znajduje się ludzki szkielet przystrojony w łyżwy figurowe.

BAZA NURKOWA

Na miejscu znajduje się baza nurkowa z możliwością noclegów w pokojach. Obok centrum jest obszerny plac wyposazony w drewniane wiaty. Na placu można również rozbić namiot (fotki obok). Więcej informacji na www.tauchsee-horka.de/de-de/

W drugiej kolejności gorąco polecamy centrum nurkowe Tauchschule Wassermann. Jest ono zlokalizowane przy drodze dojazdowej, ok. 300 m przed kamieniołomem. Jej przesympatyczny właściciel Rudi oferuje wszelkiego rodzaju serwis nurkowy: nabijanie butli wszelkiego rodzaju gazami, naprawę sprzętu nurkowego jak automaty, suche i mokre skafandry, wypożyczanie sprzętu nurkowego, itp. A wszystko to po bardzo przyzwoitych cenach!
Dodatkowo Rudi dostarczy wszelkich niezbędnych informacji na temat lokalnych kamieniołomów (jak dojechać, jakie panują tam warunki itd.) Właściciel bazy mówi dobrze po polsku.
Więcej informacji pod adresem:
www.tauchschule-wassermann.de

DOJAZD

FAUNA I FLORA

Dużo okoni oraz szczupaków.

ZAGROŻENIA

Brak.

ZAKWATEROWANIE

Na miejscu znajduje się baza nurkowa z możliwością noclegów w pokojach. Na terenie bazy zaraz obok kamieniołomu jest obszerny plac gdzie można rozbić namiot. Można również wynająć pokój w bazie. Poza tym można znaleźć nocleg w wyżej wspomnianym Tauchschule Wassermann.

GASTRONOMIA

Brak.