Helenesee zajmuje obszar ponad 250 ha. Posiada bardzo dobrze zagospodarowaną infrastrukturę. My nurkowalismy z bazy nurkowej „Aqua Aero Tauchsportservice”. Aby dojść od bazy do wody należy pokonać dość stromą piaszczystą (z twinem na plecach naprawdę ciężko). Pod wodą niestety nie ma zbyt wiele atrakcji (przynajmniej w tym miejscu). Jest platforma szkoleniowa, na głębokości ok. 10 m żaglówka, kilka drzewek, atrapa torpedy i w zasadzie tyle. Chcąc osiągnąć głębokość 30 m trzeba długo płynąć bo dno opada bardzo łagodnie. Oczywiście poza płaskim dnem nie ma tu nic do oglądania. Poza tym w sezonie letnim jest tam sporo plażowiczów i kąpiących się osób więc woda w przybrzeżnej strefie jest mocno zmącona.
W odległości ok. 300 metrów od brzegu znajduje się baza „Aqua Aero Tauchsportservice” – tel. (0335) 525-984. Po dotarciu na miejsce należy pamiętać o zameldowaniu się właśnie w tej bazie, oraz uiszczeniu opłaty po wcześniejszym okazaniu certyfikatu nurkowego. Pomimo obszernego placu z wiatami jakim dysponuje centrum, po wypakowaniu sprzętu trzeba odstawić auto na odległy parking. Prawdopodobnie trzeba wcześniej wykupić jakąś miejscówkę bo na placu były rozbite namioty i stały auta (fotki poniżej). W bazie otrzymujemy w języku polskim regulamin nurkowań – maksymalna dopuszczalna głębokość nurkowania to 30 m. W bazie oczywiście można nabić butle czy też pożyczyć sprzęt. Możemy także otrzymać specjalną mapkę nurkowiska.
Osoby znające język niemiecki mogą odwiedzić stronę – www.aqua-aero.net.
Od przejścia granicznego w Świecku należy się kierować autostradą na Berlin. Następnie należy skręcić na pierwszym zjeździe na Frankfurt i po dojechaniu do pierwszego skrzyżowania należy skręcić w prawo i kierować się na Eisenhuettenstadt. Dalej poruszamy się drogą nr 112 i po pokonaniu ok. 6 km ujrzymy drogowskaz na Helene-See. Wkrótce podążając we wskazanym kierunku dotrzemy do bramy wjazdowej z tablicą „Aqua & Aero”. Całkowita odległość Helenesee od granicy wynosi ok. 10 km.
My widzielismy tylko okonie. Z pewnością tak potężny zbiornik posiada bogatą faunę.
Zbiornik jest głęboki i należy pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
Na miejscu można znaleźć po przyzwoitych cenach noclegi na kempingu – www.helenesee-ag.de. My korzystaliśmy z polskiego pensjonatu ponieważ zbiornik znajduje się ok 10 km od przejścia granicznego.
W pobliżu bazy znajduje się restauracja.