CZECHY

KAMIENIOŁOM ŠÍFR SVOBODNÉ HEŘMANICE

OPIS AKWENU - DANE Z ROKU 2022

RODZAJ ZBIORNIKA
Kamieniołom łupkowy
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ
36 metrów
WIDOCZNOŚĆ
4 do 10 metrów
POWIERZCHNIA
ha

Bardzo ciekawy kamieniołom o długości ok. 500m i szerokości 70 m – gwarantujący z reguły dobrą przejrzystość wody. Niejednokrotnie nurkując na głębokości 30 metrów nie musimy używać oświetlenia. Często bywa tak, że widoczność w górnych partiach pozostawia wiele do życzenia i wystarczy zejść poniżej 20 metrów aby wpłynąć w bardzo klarowną wodę. Nie mniej jednak na wszelki wypadek warto jest mieć ze sobą jakieś oświetlenie.
   Od strony wjazdu na teren kamieniołomu i miejsca parkowania samochodów znajduje się wygodne zejście do wody po betonowych schodkach. Na prawo od nich znajduje się metalowy pomost, przy którym możemy jeszcze raz przeglądnąć sprzęt i rozpocząć nurkowanie. Wytrwali mogą również popłynąć po powierzchni wody w kierunku najodleglejszej i największej czerwonej boji wskazującej najgłębsze miejsce. Rozpoczynając tutaj nurkowanie, schodzimy po opustówce do samego dna gdzie natrafiamy na kwadratowy otwór (coś na kształt małej studzienki – nie próbujmy tam wpływać !!!). Stąd obieramy kurs powrotny w kierunku brzegu, z którego wyruszyliśmy. Zbiornik posiada dość stromo opadające brzegi, w wyniku czego płynąc przy dnie mamy nieodparte wrażenie poruszania sie w skalnym wąwozie. Dno akwenu usłane jest skalnymi łupkami. Poruszanie się pod wodą ułatwiają zainstalowane poręczówki. W drodze powrotnej natrafiamy na wrak samochodu oraz pirata pilnującego skrzynię ze skarbami. Możemy również odwiedzić zainstalowany na 17 m naprawdę sporych rozmiarów podwodny keson, do którego nie należy jednak wchodzić. Należy pamiętać aby absolutnie nie wyciągać automatu z ust podczas wynurzania głowy w środku. Miejsce kesonu jest oznakowane bojką na powierzchni. Warto także penetrować kamieniołom płynąc prawą lub lewą stroną, wzdłuż stromych ścian tworzących bardzo atrakcyjnie wyglądające półki i nawisy skalne. Czasem napotkamy rzadko występujące zatopione drzewa.

   Planując wyprawę na Svobodne Hermanice pamiętajmy, że jest to bardzo znane i lubiane nurkowisko przyciągające licznie lokalnych i zagranicznych płetwonurków dlatego najlepiej wybrać się tutaj na tygodniu.
Bardzo dużo informacji o tym zbiorniku znajdziecie na stronie: www.sifr.cz

BAZA NURKOWA

Przy zbiorniku nie ma bazy nurkowej. Do klarowania sprzętu służą betonowe elementy. Niestety nad nimi nie ma żadnego zadaszenia aby schronić się w czasie deszczu. Nie ma również żadnych toalet.

Najbliższy punkt nabijania butli zarówno powietrzem jak i nitroxem to baza KSP Krnov Svobodné Heřmanice Sokolovská 236, Svobodné Heřmanice (po prawej stronie, przy wjeździe do wsi z kamieniołomu).

Kontakt: Pani Lenka Tel: +420/773 831 117 lub Renata Knapová +420 724 704 365. Baza działa w sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października. Cena powietrza 8,00 CZK/litr, cena nitroksu (tylko EAN 32) 16,00 CZK/litr. Uwaga: brane jest pod uwagę ciśnienie resztkowe w butli. Przy ciśnieniu resztkowym 0-50 bar płaci się pełną cenę, przy ciśnieniu 50-100 bar płaci się 3/4 ceny, przy ciśnieniu powyżej 100 bar płaci się 1/2 ceny.

Drugi punkt to Dive Centrum Gamis, również w Svobodnych Hermanicach – cena 2 zł/litr. Kontakt: Milan Gajdošík, Svobodné Heřmanice, telefon +420-602 764 974, e-mail: gamis@email.cz

Istnieje również możliwość nabicia butli w centrum nurkowym SSI w mieście Bruntál (ok. 15 km). Obsługa przez cały tydzień. Kontakt: Zdeněk Gudrich,9 května 3, Bruntál – tel.+420 608 442 738.

DOJAZD

Dostęp do wody jest bardzo dobry. Możemy dojechać samochodem prawie nad samą wodę i tutaj znajduje się plac wystarczająco duży aby zaparkować i wygodnie sklarować sprzęt (fotki obok).

FAUNA I FLORA

Można tutaj spotkać okonie i klenie.

ZAGROŻENIA

No cóż, zdarzały się tutaj już liczne wypadki nurkowe w tym również śmiertelne. Zbiornik jest dość głęboki i należy pamiętać o przestrzeganiu limitów bezdekompresyjnych. Woda przez cały rok jest bardzo zimna i dobrze posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na takie warunki nurkowe.
Uwaga: nie należy pozostawiać samotnie samochodu bez nadzoru – niejednokrotnie zdarzały się kradzieże pozostawionych w aucie rzeczy.

ZAKWATEROWANIE

W Svobodnych Hermanicach znajduje się specjalnie dla płetwonurków przygotowany pawilon mieszkalny „Neptun”. Wyposażony jest w pokoje kilkuosobowe, kuchnię, łazienki, ubikacje. Tutaj również znajduje sie pomieszczenie do ładowania butli i komora dekompresyjna.

Polecamy również Dive Centrum Gamis. Pokoje z WC, TV, jadalnia, kuchnia. Mozna płacić w koronach i złotówkach. Cena za osobę 80 zł. Znajduje się tutaj 17 miejsc noclegowych. Możliwość nabijania butli – cena 2 zł/litr.
Kontakt: Milan Gajdošík, Sokolovská 247
793 13 Svobodné Heřmanice
mobil +420 602 764 974
, e-mail: gamis@email.cz

GASTRONOMIA

Brak.